_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
27.03.2008, 23:29
Qeveria pro privatizimit tė KEK-ut, PTK-sė dhe Aeroportit

Prishtinė, 27 mars 2008 - Nė mbledhjen e rregullt tė qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se Kosova duhet tė ketė njė konsolidim nė sektorin e energjetikės, ndėrsa ka bėrė tė ditur se, pas rekomandimeve tė shumta, Qeveria ka ardhur nė pėrfundim se duhet privatizuar tri kompanitė e mėdha publike: KEK, PTK dhe Aeroporti.

"Qeveria e Kosovės angazhohet pėr njė ekonomi tė hapur tė mbėshtetur nė zhvillim tė njė sektori tė fuqishėm privat. Andaj, qeveria ėshtė e pėrkushtuar pėr investime tė huaja dhe pėr kėtė qėllim ne do tė ndėrmarrim hapat e duhur pėr zhvillimin e resurseve natyrore tė Kosovės me anė tė partneriteteve private", tha kryeministri Thaēi.

Kjo, sipas tij, do tė bėhet duke i privatizuar, apo duke i futur nė procesin e favorshėm tė koncesioneve disa nga asetet dhe ndėrmarrjet e sektorit publik, duke filluar me KEK-un, PTK-nė dhe Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės.

Thaēi u shpreh se qeveria qė ai drejton ėshtė e pėrkushtuar qė tė gjitha projektet tė implementohen nė transparencė tė plotė, dhe konkurrencė.

Kryeministri kosovar po ashtu ka thėnė se, ekzekutivi do t'i ndėrmarrė tė gjitha masat pėr pėrmirėsimin maksimal tė gjendjes energjetike nė vend nė tė mirė tė qytetarėve tė Kosovės.

ECIKS / Telegrafi

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Qeveria pro privatizimit tė KEK-ut, PTK-sė dhe Aeroportit
> Qeveria do tė marrė nėn kontroll AKM-nė para qershorit
> Qeveria shqyrton ndėrrimin e drejtimit tė autostradės Merdar-Morin
> Qindra tonė perime kosovare nė Shqipėri
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
> Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
> Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Pavarėsia - rruga drejt zhvillimit ekonomik
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org