_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
25.03.2008, 12:01
Qeveria shqyrton ndėrrimin e drejtimit tė autostradės Merdar-Morin

Prishtinė - Shpagimi i pronave nė pjesėn ku do tė kalojė autostrada Merdar-Morin, mundėsia e certifikimit tė transportuesve tė mallrave brenda vendit, si dhe planet e MTPT-sė pėr modernizimin e hekurudhave tė Kosovės ishin temat kryesore tė takimit tė mbajtur nė mes tė zėvendėsministrit tė Transportit dhe Telekomunikacionit, Adem Grabofci, dhe kryetarit tė OEK-ut Besim Beqaj.

Grabofci me kėtė rast ka bėrė tė ditur se Qeveria kėtė vit ka vendosur tė vėrė nė dispozicion fondin prej 50 milionė eurosh pėr shpronėsimin e pronave nė pjesėn nga do tė kalojė autostrada Merdar-Morin. Grabofci me kėtė rast ka thėnė se mjetet prej 50 milionė eurosh do tė jenė nė dispozicion pėr fazėn fillestare, nėse vlerėsohet qė ka nevojė pėr pėrdorimin e tyre. Ai ka shtuar qė MTPT-ja tani ėshtė duke konsideruar edhe mundėsinė e ndėrrimit tė drejtimit tė kėsaj autostrade.

“Jemi duke e rishikuar edhe njė herė projektin qė ėshtė bėrė nga njė kompani gjermane, pasi qė mendojmė qė nė kėtė projekt ka mangėsi tė cilat duhen korrigjuar dhe pasi tė korrigjohen, atėherė do tė fillojmė zbatimin e projektit. Nė rast se konsiderohet e arsyeshme do tė bėhet edhe ndryshimi i drejtimit tė autostradės dhe pas konsultimeve me ekspertė vendorė e ndėrkombėtarė do tė shihet se ēfarė ėshtė e dobishme. Ne nuk hedhim poshtė asnjė variant, e cila shihet sė ėshtė e dobishme dhe ėshtė nė interes tė vendit”, ka thėnė Grabofci.

Sipas tij, kompensimi i pronave do tė bėhet sipas ēmimit tė tregut. “Ēėshtja e shpronėsimeve qė duhet tė bėhen me rastin e ndėrtimit tė autostradės nė pjesėn e Kosovės, Morin-Merdar, ėshtė ngritur nė Kuvendin e Kosovės dhe ėshtė aprovuar fakti qė ky projekt tė shpallet interes i veēantė”, ka thėnė Grabofci.

Shuma e pėrgjithshme e ndėrtimit tė autostradės ėshtė vlerėsuar se do tė arrijė nė 650 milionė euro. Me kėtė rast Grabofci po ashtu ka thėnė se transportuesit kosovarė tė mallrave shpejt do tė kenė mundėsinė qė certifikatat e transportit t’i marrin brenda vendit. Njė mundėsi e tillė pritet t’u lehtėsojė dukshėm punėn transportuesve tė mallrave, tė cilėt certifikatat pėr kompetencat profesionale deri tani i kanė marrė jashtė shtetit. Sipas Grabofcit, dhėnia e kėtyre certifikatave nė vend do tė ndikojė edhe nė zhvillimin ekonomik dhe rritjen e buxhetit tė Kosovės.

Ai tha se gjatė vizitės qė ka bėrė sė fundi nė Turqi ka ngritur edhe ēėshtjen e anėtarėsimit tė Ministrisė sė Transportit nė Organizatėn Botėrore tė Transportit (IRU), dhe nėnshkrimin e marrėveshjeve bilaterale pėr bashkėpunim nė kėtė fushė me shumė shtete fqinje, si me Turqinė, Greqinė, Maqedoninė dhe Kroacinė.

Ndėrsa, Besim Beqaj, kryetar i Odės Ekonomike tė Kosovės, tha se i ka rekomanduar zėvendėsministrit qė nė rend tė parė tė bėhen trajnime pėr transportues dhe manipulues tė mallrave tė rrezikshme si dhe pėr shoferėt e autobusėve.

Ndryshe MTPT-ja tani ėshtė duke punuar edhe nė hartimin e strategjisė pėr periudhėn 2008-2011 nė fushėn e hekurudhave, nė kuadėr tė sė cilės parashihet projekti zhvillimor pėr modernizimin e hekurudhave tė Kosovės. Sipas zėvendėsministrit tė MTPT-sė, do tė punohet qė transporti hekurudhor tė shtrihet si nė Shqipėri po ashtu edhe nė vendet e tjera tė rajonit.


Marrur nga Koha Ditore


Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Qeveria pro privatizimit tė KEK-ut, PTK-sė dhe Aeroportit
> Qeveria do tė marrė nėn kontroll AKM-nė para qershorit
> Qeveria shqyrton ndėrrimin e drejtimit tė autostradės Merdar-Morin
> Qindra tonė perime kosovare nė Shqipėri
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
> Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
> Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Pavarėsia - rruga drejt zhvillimit ekonomik
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org