_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
17.03.2008, 13:50
Qindra tonė perime kosovare nė Shqipėri

Rahavec - Agjencia e Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) nga Shqipėria dhe Kosova, me tri kompani nga Shqipėria, kanė shprehur gatishmėrinė qė tė mbėshtesin marrėveshjen pėr eksportimin e qindra tonė perimesh gjatė kėtij viti tė prodhuesve kosovarė tė perimeve nga Komuna e Rahavecit pėr nė tregun e Shqipėrisė.

Me kėtė marrėveshje parashihet qė 300 tonė speca llojesh tė ndryshme tė eksportohen nė tregun shqiptar, dhe njė gjė e tillė ėshtė bėrė e ditur gjatė njė takimi tė mbajtur nė fshatrat Krushė e Madhe dhe Fortesė (Bellacėrkė) tė Rahavecit, me pėrfaqėsues tė USAID-it e ku morėn pjesė edhe prodhues tė njohur perimesh nga fshatrat e lartcekura, si dhe tri kompani nga Shqipėria. Isa Dina, drejtor i shoqatės sė bujqve “Pėrdrini” tha se qėllimi i takimit ishte arritja e marrėveshjes pėr eksportimin e qindra tonėve perime nga Kosova pėr nė tregun shqiptar. Sipas tij, takimi me pėrfaqėsues tė USAID-it nga Shqipėria dhe USAIDit nga Kosova, ka qenė shumė i dobishėm dhe synon arritjen e njė marrėveshjeje pėr bashkėpunim tregtar me tri kompani shqiptare tė interesuara pėr blerjen e specave nga rajoni i Anadrinisė sė Rahavecit. Dinatha se disa prodhues tė perimeve nga Krusha e Madhe qė ishin prezentė nė kėtė takim shprehėn gatishmėrinė pėr arritjen e njė marrėveshjeje pėr tregtimin e rreth 300 tonė speca tė llojit “Kapi e kuqe”. Ēmimi i ofruar nga bujqit pėr shitjen e specave ishte 0,25 euro pėr kilogram, kurse kompanitė nga Shqipėria “Kampion”, “Sejega food” dhe “Processing” ofruan 0,20 euro pėr kg, ka potencuar drejtori Dina. Megjithatė, ai ka shprehur besimin se me ndėrmjetėsimin e USAID-it do tė arrihet marrėveshja pėr njė ēmim tė arsyeshėm.

Ndėrkohė qė, ai ėshtė i sigurt se nga kjo marrėveshje do tė ketė pėrfitime tė dyanshme, duke qenė i bindur se tashmė janė hapur rrugėt pėr rritjen e bashkėpunimit lidhur me kėtė prodhimtari. “Shpresojmė se nė tė ardhmen do tė ketė edhe marrėveshje tė tjera qė do tė ndikonin nė shtimin e prodhimtarisė bujqėsore nė Krushė tė Madhe dhe fshatra tė tjera tė Anadrinisė sė Rahavecit”, ėshtė shprehur ndėr tė tjera Dina.

Ndėrkaq, Ilir Popaj, menaxher i shoqatės joqeveritare “ProMO”, tha se njė takim i ngjashėm ka organizuar edhe shoqata qė udhėheq ai, me ē’rast janė zhvilluar biseda tė dobishme mes prodhuesve kosovarė tė perimeve dhe kompanive tregtare nga Shqipėria. Popaj ka vlerėsuar se ēmimi i ofruar ėshtė stimulim i mirėseardhur pėr bujqit e kėsaj ane, tė njohur si prodhues tė mėdhenj tė perimeve gjithandej Kosovės. Organizatorėt kanė bėrė me dije se tashmė marrėveshja ėshtė arritur nė parim dhe se e njėjta do tė zyrtarizohet sė shpejti, por nuk kanė precizuar ndonjė datė se kur do tė bėhet ajo.

Marrur nga Koha Ditore

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Qeveria pro privatizimit tė KEK-ut, PTK-sė dhe Aeroportit
> Qeveria do tė marrė nėn kontroll AKM-nė para qershorit
> Qeveria shqyrton ndėrrimin e drejtimit tė autostradės Merdar-Morin
> Qindra tonė perime kosovare nė Shqipėri
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
> Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
> Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Pavarėsia - rruga drejt zhvillimit ekonomik
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org