_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
16.01.2008, 16:16
Qeveria mendon pėr privatizimin e KEK

Prishtinė, 16 janar 2008 - Qeveria e re nuk e hedh poshtė opsionin e privatizimit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės. Zėvendėsministri i Ministrisė pėr Energji dhe Miniera, Blerim Rexha, ka thėnė se kjo qeveri po mbledh faktet qė do t’i mundėsonin gjetjen e njė modeli mė tė mirė tė privatizimit sesa ai qė ėshtė propozuar gjer tani nga menaxhmenti i KEK-ut.

“Ėshtė njė temė qė nuk mund t’i ikim sidomos duke pasur parasysh edhe rrjedhėn e ngjarjeve nė fushėn e energjetikės nė rajon”, ka thėnė Rexha. Siē ėshtė shprehur ai, KEK-u ėshtė njė veturė e dėmtuar dhe Qeveria ka dy rrugėdalje: “Ta shesė atė si hekurishte ose ta riparojė dhe ta shesė nė njė gjendje tė mirė”.

Rexha ka pohuar se Qeveria e re nuk pajtohet me shitjen e pjesėve mė tė mira tė KEK-ut. Sipas tij, shitja e korporatės do tė mund tė bėhej si tėrėsi. “Jemi duke i mbledhur faktet pėr mundėsinė e shitjes sė borxheve apo privatizimit tė distribucionit, por ende nuk ka asgjė definitive nė kėtė drejtim”, ka thėnė Rexha.

Situata nė KEK tregon qė kjo ndėrmarrje ėshtė shumė larg situatės sė favorshme pėr privatizim. Sipas kėrkesave qė dalin nga Traktati i Athinės, Korporata Energjetike e Kosovės nė kuadėr tė ristrukturimit tė sektorit tė energjisė nė Evropė pėrkatėsisht nė Evropėn Juglindore, ėshtė dashur tė pėrfundojė sė pari shthurjen apo inkorporimin e pastaj tė shkojė drejt privatizimit tė departamenteve tė tij. Me shthurje pėrveē ndarjes sė llogarive financiare departamentet e KEK-ut si ai i mihjeve, gjenerimit, dhe distribucioni do tė mund tė bėnin edhe ndarjen e plotė tė aseteve. Departamentet e KEK-ut pas inkorporimit do tė ishin kontraktuese tė shėrbimeve mes vete. Ato jo vetėm qė do tė operonin me buxhet tė ndarė, por secili nga departamentet do tė ishte nė gjendje tė caktojė shpenzimet e veta tė cilat shprehin koston e tyre tė aprovuar nga Zyra e Rregullatorit tė Energjisė. Ideja ishte se inkorporimi do t’i shkarkonte buxhetet qeveritare nga kėrkesa pėr tė investuar nė KEK dhe do t’i hapė rrugėt kapitalit privat pėr investime. Por ndonėse shthurja e KEK ėshtė dashur tė pėrfundojė nė qershor tė vitit 2007 deri mė tani menaxhmenti i KEK nuk ka bėrė asnjė hap nė kėtė drejtim. Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut tė energjisė elektrike tė Kosovės, KOSTT, ėshtė njėsia e parė dhe e vetme e ndarė nga KEK-u nė vitin 2006.

Drejtori i kėsaj kompanie pas ndarjes nga KEK-u ka deklaruar qė procesi i inkorporimit ka qenė shumė i dėshiruar pėr KOSTT-in. “Deri tani nuk ka pasur akordim tė plotė tė investimeve kapitale nė distribucion dhe transmision. Pėr shembull ėshtė investuar nė nėnstacionet Peja 2 dhe Vushtrria 2 para se tė investohej nė stacionin Pejėn tre. Tani kėto dy tė parat nuk vihen dot nė funksion pasi qė mungojnė investimet nė transmision”, pati thėnė ai duke iu referuar kohės kur KOSTT-i ishte pjesė e KEK-ut. Tani Ismaili thotė qė kjo ndėrmarrje njėherė nuk ka plane pėr privatizim. “Sė paku nė planet afatshkurtra privatizimi nuk bėn pjesė”, ka thėnė Ismaili. Sa i pėrket KEK-ut, zyrtarė tė kėsaj ndėrmarrje privatizimin e quajnė si proces qė ėshtė ende nė diskutim, andaj edhe nuk pranojnė tė prononcohen rreth tij. Deri tani KEK ka dhėnė njė ide tė pėrafėrt me privatizimin qė ėshtė shitja e aseteve fikse tė korporatės. Nė kuadėr tė privatizimit tė aseteve joqenėsore, siē i ka quajtur KEK-u kėto asete nė shitje janė hedhur ndėrtesa e ‘Toskanės’ me rreth 4500 metra katrorė dhe 29 banesave tė KEK me 2300 metra katrorė, hoteli i punėtorėve tė KEK-ut nė Brezovicė, 2000 hektarėve tė tokės nė rrethinėn e Kastriotit, 700 hektarėve tė tokės pėrreth liqenit tė Batllavės, pendės dhe restorantit nė Batllavė. Shitja e ‘Toskanės’ dhe pronave tjera tė KEK-ut ėshtė hapi i vetėm qė ka marrė nė kėtė drejtim menaxhmenti i KEK-ut edhe ai i pritur me reagime tė ashpra nga ana e punėtorėve. Ndėrkaq sa i pėrket shitjes sė borxheve tė KEK-ut, ndarjes dhe privatizimit tė distribucionit nuk ka pasur asnjė iniciativė nga menaxhmenti i Korporatės. Njė ide pėr privatizimin e KEK-ut ėshtė dhėnė nga konsulentėt e USAID nė KEK, PA Consulting. Kėta tė fundit me aprovimin e Bordit tė drejtorėve tė KEK-ut ka hartuar strategji tė re pėr KEK-un. Strategjia e grupit PA Consulting, e aprovuar mė 7 shkurt nga Bordi drejtues i KEK-ut, parasheh shndėrrimin e njė KEK-ut nė njė kompani me asete tė shpėrbėra, qė do tė mund tė tėrhiqte investitorėt e huaj pėr ta privatizuar.

ECIKS / Marrė nga Koha Ditore

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Qeveria pro privatizimit tė KEK-ut, PTK-sė dhe Aeroportit
> Qeveria do tė marrė nėn kontroll AKM-nė para qershorit
> Qeveria shqyrton ndėrrimin e drejtimit tė autostradės Merdar-Morin
> Qindra tonė perime kosovare nė Shqipėri
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
> Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
> Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Pavarėsia - rruga drejt zhvillimit ekonomik
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org