_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
4.01.2008, 20:10
Suficiti i vitit tė kaluar, 350 milionė euro

Fillimisht kėtė e kanė bėrė tė ditur burime tė “Kohės Ditore” brenda MEF-it, duke saktėsuar se fjala ėshtė pėr paratė qė kanė qenė nė arkėn e buxhetit gjatė vitit 2007, por qė nuk janė shpenzuar. Kėto tė dhėna i ka konfirmuar edhe vetė ministry nė largim, Haki Shatri

Salie Gajtani-Osmankaq

Prishtinė, 3 janar 2008 (Koha Ditore) - Suficiti i vitit 2007 ka rezultuar tė jetė hiē mė pak se 350 milionė euro, duke bėrė qė ai tė jetė gati sa gjysma e vlerės qė ka pasur buxheti i kėtij viti, i cili ka qenė 723 milionė euro.

Kėshtu bėjnė tė ditur burime tė “Kohės Ditore” brenda Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, duke saktėsuar se fjala ėshtė pėr paratė qė kanė qenė nė arkėn e buxhetit, gjatė vitit 2007, por qė nuk janė shpenzuar. Ndėrkohė qė kėto tė dhėna i ka konfirmuar edhe vetė ministri nė largim i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri.

Ai ka deklaruar tė enjten pėr gazetėn se “mund tė thuhet se ky ėshtė suficit”, por ka shtuar se “duhet zbėrthyer mirė pėrbėrjen e tij”. Sipas ministrit Shatri, nga shuma prej 350 milionė eurosh, qė mund tė quhet suficit buxhetor i 2007-s, 200 milionė euro janė tė hyra qė janė inkasuar mė shumė sesa ka qenė e planifikuar nė projeksionet buxhetore tė kėtij viti, pastaj 100 milionė euro kanė qenė suficit i bartur, dhe rreth 50 apo 60 milionė euro ėshtė vlera e mjeteve tė buxhetit qė nuk janė shpenzuar, ndonėse kanė qenė tė ndara.

“Ndonėse, ne akoma nuk e dimė saktėsisht se sa kanė qenė nėn shpenzimet, mund tė flasim vetėm me shifra tė pėrafėrta, pasi qė akoma nuk janė dėrguar tė gjitha raportet nga organizatat buxhetore nė Departamentin e Thesarit”, ėshtė shprehur ai.

Ndėrkohė qė ministri Shatri nuk ka dashur tė komentojė rreth suficitit tė bartur nga viti 2006 nė vitin pasues, por vetėm ka theksuar se “shuma prej njėqind milionė eurosh ka qenė nė xhirollogarinė tonė, si suficit i bartur prej vitit 2006”.

Megjithatė, sipas tij “duhet pasur parasysh edhe faktin se nė vitin 2007 kemi realizuar dyqind milionė euro tė hyra mė shumė sesa plani pėr kėtė vit, prandaj pėrmendet se shuma e suficitit ėshtė treqind e pesėdhjetė milionė euro”.

Buxheti i kėtij viti ėshtė njė miliardė e 27 milionė euro, apo treqind milionė euro mė i madh sesa ai i vitit tė kaluar. Ndonėse, kjo ėshtė hera e parė qė buxheti ėshtė rritur pėr njė shumė kaq tė madhe, qė nga vitet e pasluftės, dhe kjo ėshtė bėrė nė kohėn e fushatės zgjedhore, hartuesit e buxhetit kanė thėnė se paratė do tė merren edhe nga suficitet e viteve tė kaluara.

Gati ēdo vit, qė nga paslufta, buxheti i Kosovės, ndonėse ėshtė cilėsuar si shumė i vogėl, ai ka pėsuar suficit miliona eurosh. Ndėrsa Fondi Monetar Ndėrkombėtar, por edhe institucione tė tjera ndėrkombėtare financiare, vazhdimisht ia kanė tėrhequr vėrejtjen qeverisė pėr keqmenaxhimin e parasė publike, pasi qė edhe pėrballė buxhetit tė vogėl, pėrveē keqpėrdorimeve tė bėra dhe tė identifikuara edhe nga Auditori Gjeneral, ai ka mbetur edhe i pashpenzuar.

ECIKS / Koha Ditore

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Qeveria pro privatizimit tė KEK-ut, PTK-sė dhe Aeroportit
> Qeveria do tė marrė nėn kontroll AKM-nė para qershorit
> Qeveria shqyrton ndėrrimin e drejtimit tė autostradės Merdar-Morin
> Qindra tonė perime kosovare nė Shqipėri
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
> Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
> Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Pavarėsia - rruga drejt zhvillimit ekonomik
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org