Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovės i shtohet edhe njė bankė


Banka Kombėtare Tregtare ka hapur degėn e saj nė Kosovė.Drejtues tė saj synojnė ta bėjnė bankėn mė tė mirė nė Kosovė. Hapja e saj ėshtė mirėpritur nga udhėheqėsit e Kosovės.

Prishtinė, 2 nėntor 2007 (Express) – Sistemit bankar tė Kosovės i ėshtė shtuar tė premten edhe njėra nga bankat mė tė fuqishme nga Shqipėria, Banka Kombėtare Tregtare (BKT). Ajo solemnisht ka bėrė hapjen nė Prishtinė disa muaj pasi e kishte marrė licencėn pėr operim nga Autoriteti Qendror Bankar i Kosovės (AQBK).

Hapja e degės sė saj nė Kosovė ėshtė cilėsuar nga drejtues tė institucioneve dhe jetės politike nė vend si dėshmi se sistemi bankar po zhvillohet me hapa tė shpejtė dhe tė sigurt.

Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha se fusha e bankave ėshtė shembulli mė i mirė i investimeve tė jashtme tė drejtpėrdrejta nė Kosovė.

"Neve na vjen mirė qė BKT-ja i ka plotėsuar tė gjitha kushtet ligjore dhe ka marrė licencė tė plotė pėr hapjen e degės nė Prishtinė. Kjo do tė ndihmojė njė bashkėpunim edhe mė tė afėrt ekonomik me Shqipėrinė si dhe me vendet e tjera nė rajon", tha Sejdiu.

Sipas tij, zhvillimi i sektorit bankar, organizatave mikrofinanciare, organizatave siguruese dhe tregut tė letrave me vlerė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr zhvillimin ekonomik tė vendit. Drejtori menaxhues i Autoritetit Qendror Bankar tė Kosovės (AQBK), Michel Svetchine, tha se hapja e degės sė BKT-sė nė Prishtinė tregon qė investitorėt e huaj janė tė interesuar tė investojnė nė sektorin financiar nė Kosovė dhe kėtė po e bėjnė vazhdimisht.

"Ata nuk po e presin definimin e statusit dhe po vijnė kėtu e po investojnė, kjo ėshtė e rėndėsishme pėr Kosovėn", tha ai.

Kėshilltari i kryeministrit shqiptar, Sali Berisha dhe ish-anėtar i Bordit tė AQBK-sė Petraq Milo, tha se inaugurimi i kėsaj dege ėshtė shprehje e konsolidimit tė sektorit bankar dhe mbėshtetjes sė zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

Kryetari i Ēalik Holding, Ahmet Ēalik, njėherė edhe aksionari kryesor i BKT-sė, tha se kjo bankė ofron shėrbime tė plota bankare dhe me njė total aktivesh prej mbi 945 milionė dollarė amerikanė, duke u renditur si banka e dytė mė e madhe nė Shqipėri.

Ai tha se vizioni i BKT-sė ėshtė qė tė bėhet banka mė e mirė nė Kosovė, duke e zgjeruar pjesėn e tregut brenda dhe jashtė kufijve tė Kosovės.

"Jemi krenar qė po bėjmė investime nė njė shtet, mentalitet i tė cilit ėshtė i pėrafėrt me atė tė shtetit tonė", tha ai.

Drejtori i pėrgjithshėm i BKTsė, Seyhan Pencapligil, tha se kufijtė e vendit amė tė BKT-sė, Shqipėrisė, janė tė kufizuar me popullin shqiptar, andaj edhe interesi i BKT-sė ka qenė qė njė degė tė veten ta hapė edhe nė njė vend tjetėr shqiptar, e nė kėtė rast nė Prishtinė.
"Dega e BKT-sė nė Prishtinė do tė pasohet edhe nga degėt e tjera qė do tė hapen edhe nė qytete tė tjera tė Kosovės", tha ai.

Kompania Ēalik Holding me qendėr nė Stamboll, mė 60 pėr qind tė aksioneve ėshtė aksionari kryesor nė BKT, pastaj aksionarė tjetėr nė kėtė bankė janė edhe Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) mė 20 pėr qind tė aksioneve dhe Korporata Ndėrkombėtare Financiare, gjithashtu me 20 pėr qind tė aksioneve. BKT-ja e kthen nė shtatė sėrish numrin e bankave nė Kosovė, pa falimentimit tė Bankės Kreditore tė Prishtinės.

Ndėrsa po pėrgatitet tė fillojė operimin edhe banka e tetė, TEB, me seli nė Turqi, gjysmėn e aksioneve tė sė cilės i ka banka mė e madhe e eurozonės, BNP Paribas.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail