Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria shfuqizon marrėveshjen MEM-MPB


Vatra Qehaja

Prishtinė, 1 nėntor 2007 (Koha Ditore) – Qeveria e Kosovės ka vendosur qė prej njė dhjetorit tė shfuqizojė Memorandumin e nėnshkruar mes KEK-ut, Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe Ministrisė pėr Energji dhe Miniera pėr kushtėzimin e regjistrimit tė veturave me pagesėn e faturave tė rrymės, ka deklaruar zėdhėnėsi i Qeverisė, Avni Arifi. Sipas tij, qeveria ka marrė njė vendim tė tillė pasi qė ka mbikėqyrur sė afėrmi implementimin e kėtij memorandumi.

Po tė mėrkurėn nė mbledhjen e rregullt Qeveria i ka rekomanduar KEK-ut qė tė vazhdojė inkasimin e taksės prej 3.5 eurosh prej RTK-nė.

Ministri i Energjisė dhe Minierave, Ethem Ēeku, i ka thėnė “Kohės Ditore” se njė vendim i prerė lidhur me suspendimin e memorandumit nuk ėshtė marrė ende. Sipas Ēekut, kjo mund tė ndodhė vetėm nėse vėrtetohet qė KEK-u ėshtė bėrė njė ndėrmarrje financiarisht e vetqėndrueshme dhe se njė dhjetori ėshtė vetėm data kur pritet tė bėhen vlerėsimet pėrfundimtare.

“Gjithēka varet nga niveli i tė hyrave tė KEK-ut”, ka thėnė ministri. Ai ka theksuar se memorandumi me MPB-nė deri tash ka treguar rezultate shumė pozitive.

Edhe zyrtarėt e KEK-ut kanė pohuar se ndikimi i memorandumit nė inkasim deri mė tani ėshtė pozitiv. “Nuk mund tė thuhet saktėsisht se nė ēfarė pėrqindje tė saktė ka ndikuar kjo marrėveshje nė inkasim, mirėpo definitivisht ėshtė e ditur se ndikimi ka qenė pozitiv”, ka thėnė zyrtari pėr informim i KEK-ut, Nezir Sinani.

Megjithatė, sipas zėdhėnėsit tė Qeverisė, Avni Arifi, rezultatet pozitive qė ka sjell memorandumi nuk mjaftojnė qė ky memorandum tė mbetet nė fuqi.

“Natyrisht sė fillimisht ka pasur efekte shumė pozitive dhe ėshtė rritur shkalla e inkasimit, por Qeveria mendon se ky memorandum kategori tė caktuara tė shoqėrisė po i sjell nė gjendje tė vėshtirė, andaj ka vendosur qė nga njė dhjetori ta pezullojė”, ka pohuar Arifi. Suspendimin e Memorandumit e ka rekomanduar edhe UNMIK-u para ca javėsh.

Nė anėn tjetėr, Qeveria e Kosovės i ka rekomanduar Bordit tė KEK-ut qė KEK tė vazhdojė inkasimin e 3.5 eurove nė emėr tė parapagimit pėr RTK-nė.

“Qeveria e Kosovės kėrkon nga bordi i KEK-ut qė tė vazhdojė inkasimin e 3.5 euro pėr RTK-nė. por njėkohėsisht kėrkon nga bordi i KEK-ut qė tė shqyrtojė dhe tė mbrojė tė gjithė ata qė, ndonėse kanė orė rryme, programet televizive nuk janė pjesė e aktiviteteve tė tyre”, ka thėnė Arifi. Ai ka thėnė se nė grupin e objekteve tė cilat KEK-u duhet t’i pėrjashtojė nga inkasimi i 3,5 eurove janė objektet fetare, si dhe bizneset qė kanė mė shumė se njė orė dhe qė tani obligohen tė paguajnė 5 apo 6 herė pėr RTKnė.

“Bordi i KEK-ut duhet tė shikojė mundėsinė qė kėta njerėz t’i lirojė qė tė mos ketė dyfishim tė pagesave pėr RTK-nė”, ka thėnė Arifi, duke shpalosur propozimin e Qeverisė. Po ashtu Qeveria e Kosovės ka rekomanduar qė nė zonat ku nuk ka sinjal tė mirė tė RTK-sė KEK-u t’i lirojė qytetarėt nga pagesa e 3.5 eurove.

Kur pat marrė vendim pėr ta shkėputur marrėveshjen me RTKnė, KEK-u pati deklaruar se kontrata me Televizionin publik i sillte humbje tė mėdha, meqė KEK-u duhej t’i paguante tė hollat pėr taksat pėr tėrė energjinė e faturuar, ndėrkohė qė nuk ishte nė gjendje t’i inkasonte tė gjitha mjetet.

Qeveria, pėrveē kėrkesave pėr bordin e KEK-ut, nga Bordi i RTK-sė ka kėrkuar qė kėta tė fundit tė rishqyrtojnė politikėn e saj redaktuese dhe tė garantojė paanėsinė politike, sidomos nė kėtė situatė kur Kosova po hyn nė fushatė zgjedhore. “Qeveria e Kosovės vlerėson se ėshtė e domosdoshme qė bordi i RTK-sė tė shqyrtojė se a janė tė paanshėm apo jo. Sa e dėshirueshme aq edhe e domosdoshme qė RTK-ja tė jetė e paanshme dhe nė shėrbim tė qytetarėve tė Kosovės. Nė kėtė kontekst RTK-ja gėzon pėrkrahjen dhe mbėshtetjen e plotė tė Qeverisė nė mėnyrė tė vazhdueshme”, ka theksuar Arifi.

Ndryshe, ai ka shtuar se, sipas raportit qė ka marrė nga ministri i MEM-it, Ethem Ēeku, furnizimi i qytetarėve me rrymė nė vend ėshtė stabilizuar.

“Sė pari ėshtė me rėndėsi tė potencohet se ka pėrfunduar remonti i bllokut B dhe ka pėrfunduar suksesshėm. Tė gjitha indikacionet janė se pritet njė furnizim i qėndrueshėm i Kosovės me energji elektrike gjatė periudhės sė dimrit”, ka pohuar Arifi. Siē ka pohuar ai, nė tė ardhmen KEK do tė vazhdojė tė aplikojė planin ABC por me reduktime mė tė vogla. Kėshtu pritet qė kategoria A tė ketė rrymė 24 orė, kategoria B tė furnizohet sipas planit 5 me 1 nė favor tė dritės ndėrsa kategoria C sipas planit 2 me 4.

Nė njė njoftim tė lėshuar nga KEK-u pėr gjendjen me furnizim gjatė ditės sė mėrkurė, thuhej se tė gjitha kategoritė do tė kenė nga njė orė reduktim mė shumė. Zyrtarėt e KEK-ut kanė thėnė se rekomandimet e bėra nga Qeveria do tė fillojnė t’i shqyrtojnė vetėm pasi qė ato t’i pranojnė me shkrim.

“Menaxhmenti i KEK-ut i pėrkrahur nga Bordi i Drejtorėve tė KEK-ut ka mbėshtetur vendimin pėr shkėputje tė kontratės me RTK-nė pėr inkasim tė 3.5-shit pėr shkaqe kryekėput financiare, me ndikim negativ nė trendin e inkasimit nė KEK.

KEK-u ka dėgjuar pėrmes medieve pėr rekomandimet e Qeverisė dhe do u pėrgjigjet kėtyre rekomandimeve pasi tė pranojė tė plota tė njėjtat rekomandime me shkrim”, ka thėnė Nezir Sinani, zyrtar pėr informim nė KEK.

ECIKS / Koha Ditore


 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail