_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
25.10.2013, 14:44
Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė

KOMUNIKATĖ PĖR SHTYP, ECIKS, 25 tetor 2013


Vjenė, 25 tetor, 2013 (ECIKS) - ATI GmbH — njė kompani austriake qė merret me prodhimin e pajisjeve bujqėsore dhe operimin e fermave bujqėsore — ka filluar tė investojė nė sektorin e bujqėsisė nė Kosovė. Ky projekt ndihmohet financiarisht nga Agjencia Austriake pėr Zhvillim (ADA) pėrmes programit tė Partneritetit Biznesor dhe pėrkrahet poashtu nga Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) dhe AgroAhishta, pėrmes ofrimit tė shėrbimeve kėshilluese.

Modeli afarist i ATI nė Kosovė pėrbėhet nga tri linja. Fillimisht, investitori do tė krijojė kompaninė "ATI prodhimi i pemėve dhe Shitja" duke ndėrtuar njė plantazh model prej 10 hektarėsh si hap tė parė pėr mbjellen e pemėve tė ndryshme dhe trajnimin e bujqve vendor. Nė kuadėr tė kėsaj kompanie parashihet edhe krijimi i njė rrjeti tė prodhuesve dhe furnizuesve lokal, integrimi i bujqve kosovarė nė "Kllasterin e pemėve" dhe ndėrtimi i njė rrjeti tė distribuimit nė Kosovė.

Sė dyti, do tė themelohet "Instituti ATI", me qėllim tė ofrimit tė trajnimeve shtesė pėr bujqit lokalė. Ky institut do tė implementoj edhe njė platformė informuese tė paralajmėrimit tė hershėm tė kushteve tė renda klimatik dhe tė sėmundjeve tė pemėve, nga i cili do tė pėrfitojnė bujqit nė mbarė Kosovėn dhe institucionet arsimore.

Pėrfundimisht, do tė krijohet departamenti "ATI makineria", i cili do tė merret me shitjen, huazimin dhe lizingun e pajisjeve tė punės nė pemtari si dhe me ndėrmjetėsimin e fuqisė punėtore nė pemtari.

Ky projekt synon krijimin e rreth 35 vendeve tė reja pune dhe do tė bashkėpunojė drejtpėrsėdrejti me mbi 100 bujq kosovarė nė prodhim, distribuim, eksport dhe trajnime.

Aktualisht, rreth 70 pėr qind e kėrkesės nė tregun vendor pėr prodhime bujqėsore dhe ushqim tė procesuar pėrmbushet nga importet. “Duke pėrforcuar zingjirin e furnizuesve lokal dhe shfrytėzuar potencialin e sektorit te bujqėsisė nė Kosovė, projekti nė fjalė do tė ndikojė nė zbutjen e varshmėrisė nga importet dhe nė zhvillimin socio-ekonomik tė vendit” thotė Daniel Rössler, Projekt Menaxheri i Programit tė Partneriteteve Biznesore pėr Ballkanin Verior. Ky projekt paraqet njė kontribut madhor austriak nė krijimin e vendeve tė reja tė punės, substituimin e importit tė pemėve, rritjen e eksportit tė produktit vendor dhe nė krijimin e zingjirit tė vlerės nė sektorin e bujqėsisė.

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org