_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
12.06.2013, 13:49
10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
Vjenė, 12.06.2013- Nė 10-vjetorin e themelimit tė “Nismės Ekonomike pėr Kosovėn – ECIKS”, kjo organizatė ka prezantuar sot nė Vjenė studimin “Marrėveshje e re pėr Kosovėn – krijimi i rritjes sė qėndrueshme ekonomike”, pėrfshirė edhe rekomandime tė qarta pėr ekonominė e vendit nė 10 fusha.

Nė konferencėn e nivelit tė lartė tė organizuar sot nė Vjenė me rastin e 10-vjetorit tė themelimit tė ECIKS, rekomandimet e ECIKS janė debatuar dhe pėrkrahur para rreth 100 pjesėmarrėsve nga ekonomia, politika e mediat austriake.

Ne debat per ekonominė e Kosovės kanė marrur pjesė, mes tjerėve, edhe ministrja e tregtisė dhe industrisė, Mimoza Kusari-Lila, zėvendėsministrja e ekonomisė sė Republikės sė Austrisė, Bernadette Gierlinger, ish zėvendėskancelari austriak, Erhard Busek si dhe ish komisioneri i BE-sė pėr bujqėsi, Franz Fischler.

Sipas studimit tė ECIKS, tė prezantuar nga kryetari i organizatės, Kujtim Dobruna, Kosovės i duhet njė “New Deal” (Marrėveshje e re) nė formė tė njė plani ekonomik kombėtar qė do tė kishte pėrkrahje tė gjerė nė Kosovė dhe qė do ta sillte ekonominė si prioritet numėr njė nė agjendėn e Kosovės.

Kjo marrėveshje e re do tė duhej ti linte anash mospajtimet ideologjike dhe tė koncentrohej thjeshtė nė pragmatizėm dhe nė nevojat praktike tė ekonomisė sė vendit. Njė rritje e qėndrueshme dhe afatgjatė ekonomike mund tė arrihet vetėm nėse zhbllokohen potencialet e shumta ekonomike tė vendit. Qėllimi duhet tė jetė zhvillimi i njė ekonomie kompetitive nga e cila do tė kenė dobi tė gjithė kosovarėt. Kjo mund tė arrihet pėrmes kyējes dhe kombinimit tė potencialeve njerėzore, resurseve natyrore dhe sektorit privat.

ECIKS ka prezantuar nė studim rekomandime tė detajuara nė 10 fusha tė ndryshme. Studimi i ECIKS mund tė shkarkohet nga seksioni i publikimeve ne web. Nė rekomandime pėrfshihen edhe:

• Vendosmėria pėr luftimin e krimit dhe korrupsionit duhet tė jetė mė shumė se retorikė ndėrsa transparenca gjyqėsore duhet tė rritet;

• Qeveria duhet ta udhėheqė nė mėnyrė aktive procesin e krijimit tė njė Plani Kombėtar pėr Zhvillim Ekonomik;

• Qeveria duhet tė krijojė njė sistem dual edukimi, ngjashėm si nė Austri, Zvicėr e Gjermani. Kjo do tė mundėsonte mė shumė diversitet edhe efikasitet nė tregun e punės;

• Qeveria duhet ta intensifikojė punėn nė modernizimin e infrastrukturės, posaēėrisht tė rrugėve, hekurudhave, energjisė dhe telekomunikacionit, me vėmendje tė veēantė nė lidhjet ndėrkombėtare;

• Qeveria duhet tė ndėrmarrė njė hulumtim tė detajuar tė resurseve natyrore tė Kosovės duke pėrdorur metodat dhe teknologjitė mė moderne dhe tė krijojė njė „Fond Kombėtar tė Mirėqenies“. Tė ardhurat pėr kėtė fond do tė vinin nga liēencat dhe do tė pėrdoreshin kryesisht pėr investime nė edukim, sistemin shėndetėsor dhe infrastrukturė;

• Qeveria duhet tė krijojė Fondin e Kosovės pėr Investime dhe Zhvillim, i cili do tė financohej nga mjetet e akumuluara tė procesit tė privatizimit, qė do tė inkurajonte dhe shpejtonte zhvillimin e sektorit privat, me theks tė veēantė nė zhvillimin e NVM-ve;

• Pėr mos tė humbur hapin me konkurentėt nė rajon, Qeveria duhet tė krijojė lehtėsi financiare dhe jo-financiare pėr investitorėt e huaj potencial;

• Ekonomia ėshtė ēėshtje qė ju pėrket tė gjithė kosovarėve. Prandaj duhet tė kėrkohet dhe tė arrihet njė qasje gjithėpėrfshirėse si dhe njė pėrkrahje e gjerė pėr zhvillimin ekonomik, si nė politikėn e vendit ashtu edhe nė shoqėrinė civile.


|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org