_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
24.02.2013, 17:26
Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”

Projekti pėr ndėrtimin e kapaciteteve tė reja energjetike vazhdon tė jetė prioritet pėr qeverinė e Republikės sė Kosovės. Ministri i zhvillimit ekonomik Besim Beqaj, thotė se Komiteti Drejtues i Projektit ka miratuar nė fillim tė shkurtit projekt-dokumentet e projektit dhe ka marrė vendim pėr hapjen e periudhės katėr javore pėr komente nga palėt e pėrfshira nė proces. Ai thekson se tenderi mund tė shpallet gjatė muajit tė ardhshėm.


Ministri Beqaj thotė se pavarėsisht zvarritjes sė kėtij projekti, kanė arritur tė ruajnė interesimin e investitorėve tė huaj pėr tė marrė pjesė nė kėtė proces.


Ndonėse kundėrshtimet nga shoqėria civile vazhdojnė, ai thekson se ndėrtimi i Termocentralit tė ri ėshtė i domosdoshėm pėr mbylljen e termocentralit Kosova A, siē ėshtė planifikuar deri nė vitin 2017.


Me kėtė projekt parashihet zhvillimi i minierės sė linjitit nė Sibovc dhe ndėrtimi i Termocentralit Kosova e Re qė fillimisht do tė ketė 300 megavatė.

/Koha/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org