_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
15.02.2013, 15:42
Mbahet takimi i dytė i negociatave pėr Tregtinė e Lirė me Turqinė

Grupi Negociator i Marrėveshjes pėr Tregtinė e Lirė me Turqinė qė udhėhiqet nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka pritur grupin negociator nga Turqia, ku pėr dy ditė me radhė ėshtė diskutuar pėr pozitat fillestare nė lidhje me produktet industriale.

Deri nė takimin e ardhshėm tė negociatave, palėt u pajtuan qė tė shkėmbejnė listėn e produkteve industriale. Gjithashtu, tė dy grupet negociatore u pajtuan qė deri nė raundin e ardhshėm tė shkėmbejnė listėn e produkteve bujqėsore dhe kėrkesat reciproke pėr mbrojtjen e tyre.

Kosova dhe Turqia nė kėtė raund tė negociatave shkėmbyen informacione pėr pozicionet e tyre fillestare nė sektorin e shėrbimeve. Nė kėtė drejtim ata u pajtuan qė tė promovojnė bashkėpunimin e ngushtė nė mes tė dy vendeve nė fushėn e shėrbimeve.

Nė kėtė raund tė negociatave palėt pėrfunduan punėn nė tekstin pėr draftin ligjor tė marrėveshjes.Raundi i ardhshėm i negociatave do tė mbahet nė muajt e ardhshėm.

Negociatat pėr Marrėveshjen e Tregtisė sė Lirė nė mes Kosovės dhe Turqisė filluan nė Shtator tė vitit 2012. Pas nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė CEFTA-s, kėto janė negociatat e para qė Kosova ėshtė duke i negociuar si vend i pavarur.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Mbahet takimi i dytė i negociatave pėr Tregtinė e Lirė me Turqinė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org