_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
18.02.2012, 16:12
Infrastruktura rrugore ėshtė pėrmirėsuar dukshėm
Gjatė katėr vjetėve tė fundit, infrastruktura rrugore nė Kosovė ėshtė pėrmirėsuar dukshėm. Krahas rrugėve rajonale dhe magjistrale, janė ndėrtuar edhe shumė rrugė lokale, e njėkohėsisht ėshtė duke u ndėrtuar edhe autostrada qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė.

Sipas Ministrit tė Infrastrukturės, Fehmi Mujota, ndėrtimi i shumė rrugėve lokale pėrveq atyre rajonale e magjistrale, ka ndikuar pozitivisht nė zhvillimin e bujqėsisė, blegtorisė, por edhe turizmit: “Sot kemi afėrsisht 2000 kilometra rrugė rajonale dhe magjistrale, por ka edhe shumė kilometra tjerė tė rrugėve lokale. Kur kėsaj i shtojmė tani edhe fillimin dhe vazhdimin e autostradės dhe plani pėr autostradėn drejt Shkupit, atėherė mund tė themi se pėr katėr vjet Kosova ka ndryshuar jashtėzakonisht shumė”.

Kėtė vit, Ministria e Infrastrukturės ka njė buxhet prej rreth 280 milionė eurosh, prej tė cilave 240 milionė do tė investohen nė autostradėn “Ibrahim Rugova”, kurse pjesa tjetėr nė vazhdimin e disa projekteve, por edhe nė projekte tė reja.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kosova lė gjurmė nė Berlin
> Kosova ka shumė minerale, mungojnė investimet
> Infrastruktura rrugore ėshtė pėrmirėsuar dukshėm
> Drejt marrėveshjes sė re tregtare me BE-nė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org