_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
13.02.2012, 16:11
Drejt marrėveshjes sė re tregtare me BE-nė
Pas rikthimit tė preferencave tregtare, prodhuesit kosovarė po presin qė tė eksportojnė nė shtetet e Bashkimit Evropian, pa kurrfarė obligimi doganor. Pėr kėtė punė, Kosova gjatė kėtij viti pritet t’i fillojė negociatat me BE-nė pėr arritjen e njė Marrėveshjeje pėr Tregti tė Lirė.

Pėrfaqėsuesit e bizneseve, mirėpresin kėtė marrėveshje, por kėrkojnė qė tregtarėt tė bėjnė edhe mė shumė pėr promovimin e produkteve tė tyre jashtė Kosovės.

Nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė, presin qė tė fillojnė shumė shpejt negociatat me BE’nė pėr Marrėveshjen e Tregtisė sė Lirė.

Nga zyrtarė tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė thuhet se pas rikthimit tė masave preferenciale pėr prodhuesit kosovarė, gjatė kėtij viti pritet tė fillojnė negociatat pėr marrėveshje tjera.“Pėr Marrėveshjen e Tregtisė sė Lirė ne shpresojmė qė gjatė kėtij viti tė fillojnė negociatat me Bashkimin Evropian” u tha nė njė deklaratė tė MIT- sė.
Pėrfitimet e kėsaj marrėveshje do tė ishin qė Kosova do tė bėhej pjesė e njė tregu 500 milionė banorėsh pa pasur obligime doganore. Ky do tė ishte edhe njė hap para nė procesin e anėtarėsimit nė BE.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kosova lė gjurmė nė Berlin
> Kosova ka shumė minerale, mungojnė investimet
> Infrastruktura rrugore ėshtė pėrmirėsuar dukshėm
> Drejt marrėveshjes sė re tregtare me BE-nė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org