_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
30.01.2012, 14:06
Mė shumė mbėshtetje pėr sektorin privat
Institucionet qendrore prezantuan tė hėnėn nė Prishtinė aktivitetet pėr lehtėsirat qė synohen pėr mbėshtetjen e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme (NVM), qė janė shtyllė e zhvillimit ekonomik nė Kosovė. Ndėr aktivitetet mė tė rėndėsishme janė hartimi i ligjeve qė lehtėsojnė afarizmin, si dhe implementimi i strategjisė pėr zhvillimin e NVM-ve, qė ėshtė dokument i miratuar nga qeveria nė korrik tė vitit 2011.

Konferenca informuese u organizua nga Agjencia pėr Mbėshtetjen e NVM-ve, agjenci e Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, nė bashkėpunim me projektin e financuar nga BE-ja ‘EU SME’, ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga institucionet dhe komuniteti i donatorėve.

Drejtori i Agjencisė pėr Mbėshtetjen e NVM-ve, Granit Berisha, tha se Strategjia e zhvillimit tė NVM-ve do tė shėrbejė si guidė pėr vet Agjencinė nė punėn e saj pėr mbėshtetjen e kėtij sektori

Soren Hjorth, kreu i projektit EU SME i cili ndihmon zhvillimin e sektorit tė NVM-ve nė Kosovė, tha se qėllimi i tė gjitha aktiviteteve tė projektit EU SME ėshtė pėrmirėsimi i radhitjes sė Kosovės nė listėn e tė bėrit biznes nė kuadėr tė Bankės Botėrore. “Pėrndryshe EU SME ėshtė njė mjet i komunikimit mes Komisionit Evropian dhe qeverisė sė Kosovės nė shtyrjen pėrpara tė politikave qė mbėshtesin zhvillimin e NVM-ve”, tha Hjorth.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Aprovohet pakoja tenderuese pėr privatizimin e KEDS-it
> Mė shumė mbėshtetje pėr sektorin privat
> Kosova afėr anėtarėsimit nė BERZH
> Kėtė vit dihet kompania ndėrtuese e Kosovės sė Re
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org