_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
26.01.2012, 22:25
Kėtė vit dihet kompania ndėrtuese e Kosovės sė Re

Gjatė kėtij viti pritet tė bėhet pėrzgjedhja e kompanisė e cila do tė ndėrtojė termocentralin “Kosova e Re” dhe tė realizohen njė varg projektesh tjera, ka treguar Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE), Besim Beqaj, gjatė njė konferencė pėr media, ku ka prezantuar prioritetet e kėsaj ministrie pėr vitin 2012.

Ai tha se Qeveria ėshtė duke bėrė reforma strukturore nė sektorin e energjisė, me qėllim tė tėrheqjes sė investimeve tė reja. Ai paralajmėroi hapa konkretė nė drejtim tė procesit tė stėrzgjatur tė termocentralit “Kosova e re”.

“Ne jemi nė njė fazė relativisht tė mirė, ku me kėshilltarin e transaksionit dhe me pėrgatitjet qė janė bėrė, shpresojmė qė brenda shkurtit do ta shpallim ftesėn pėr oferta dhe synojmė qė brenda kėtij viti ta kemi pėrmbylljen financiare, ta shpallim fituesin, i cili do tė merrte pėr obligim investimet nė Kosovėn e re”, tha ministri Beqaj.

Ministria e zhvillimit ekonomik nė agjendė sivjet e ka edhe privatizimin e PTK-sė, e njėkohėsisht do tė angazhohet pėr kodin shtetėror tė telefonit dhe internetit, tha ministri Beqaj.

Sa i pėrket privatizimit tė distribucionit dhe furnizimit, ministri Beqaj tha se i kanė tėrė dokumentet e nevojshme dhe sė shpejti do tė shpallin fituesin e tenderit. Ai tha se sivjet do tė nisė edhe ndėrtimi i linjės 400 kilovoltėshe me Shqipėrinė, do tė bėhen analiza pėr prodhimin e energjisė sė ripėrtėrishme dhe do tė themelohet agjencia pėr efiēiencė tė energjisė.


/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Aprovohet pakoja tenderuese pėr privatizimin e KEDS-it
> Mė shumė mbėshtetje pėr sektorin privat
> Kosova afėr anėtarėsimit nė BERZH
> Kėtė vit dihet kompania ndėrtuese e Kosovės sė Re
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org