_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
26.01.2012, 22:26
Kosova afėr anėtarėsimit nė BERZH

Kosova sė shpejti mund tė jetė pjesė e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim, pasi ka plotėsuar disa nga kriteret pėr anėtarėsim.

Sipas njė Zėdhėnėsi tė Ministrisė sė Financave, ekzistojnė tri kritere kryesore qė njė vend tė anėtarėsohet nė BERZH.

Vendi pretendent, sipas tij, duhet qė mė parė tė jetė pjesė pėrbėrėse e Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore, si dhe ta ketė pėrkrahjen e shteteve qė kanė shumicėn e aksioneve nė kėtė bankė.

Kushti i tretė pėr t’u anėtarėsuar nė Bankėn Evropiane, ėshtė pajtimi i mė sė paku 39 shteteve tė kėsaj banke pėr ta pranuar vendin qė synon anėtarėsimin.

Kosova, sipas kėtij zėdhėnėsi, ka plotėsuar dy kriteret e para, pasi ėshtė pjesė e dy institucioneve financiare ndėrkombėtare-Bankės Botėrore dhe FMN-sė, ndėrsa shtetet qė na kanė njohur, kanė mė sė shumti aksione nė kėtė bankė.

Problem paraqet sigurimi i numrit tė mjaftueshėm tė shteteve qė do ta pėrkrahin hyrjen e Kosovės nė kėtė institucion, pasi vetėm 38 shtete qė na e kanė pranuar pavarėsinė, janė pjesė e kėsaj banke, ndėrsa pėr tė qenė anėtar me tė drejta tė plota, vendit tonė i duhet edhe njė votė, nga shtetet qė nuk na njohin.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Aprovohet pakoja tenderuese pėr privatizimin e KEDS-it
> Mė shumė mbėshtetje pėr sektorin privat
> Kosova afėr anėtarėsimit nė BERZH
> Kėtė vit dihet kompania ndėrtuese e Kosovės sė Re
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org