Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Austriakėt nuk heqin dorė, ankohen pėr tė tretėn herė


Formula pėr vlerėsimin e pikėve tė tenderit sipas ankesės sė austriakėve ka disfavorizuar “Mobilkomin”

Prishtinė, 29 shkurt, 2007 - Kompania austriake “Mobilkom” ka vendosur qė ta respektojė edhe afatin e ankesave tė caktuara nga Autoriteti Rregullator i Telekomunikacionit, dhe tė martėn pasdite ka nisur pėr tė tretėn herė ankesėn nė adresė tė ART-sė. Vetėm njė ditė mė parė, Rregullatorit tė Telekomunikacionit i ka arritur ankesa nga kompania qė fillimisht qe shpallur fituese, “Kosmocell” e cila, sikurse edhe “Mobilkom” ka kėrkuar suspendimin e tenderit tė telefonisė. Austriakėt kanė kėrkuar qė tė suspendohet tenderi derisa tė bėhet rishikimi i fakteve pėr procedurat e tenderit. Kjo ėshtė hera e tretė qė operatori austriak “Mobilkom”, ankohet ndaj ART-sė pėr parregullsi nė procedurat e vlerėsimit tė ofertave nė tenderin e telefonisė.

Formula pėr vlerėsimin e pikėve tė tenderit sipas ankesės qė ka bėrė “Mobilkom” e ka disfavorizuar kėtė ofertues, pasi, sipas tyre dokumentet e tenderit nuk ofrojnė formulėn adekuate pėr mbledhjen e pikėve pėr ēmimin e ofertės.

“Dokumentacioni i tenderit vetėm e pėrmend se ‘oferta mė e lartė do tė fitojė 60 pikė dhe do tė pėrdoret si referencė pėr ndarjen e pikėve
pėr ofertat mė tė ulėta’”, thuhet nė ankesė.

Sipas zyrtarėve tė “Mobilkom”-it, formula pėrfundimtare pėr vlerėsimin e ēmimit tė tenderit ėshtė publikuar nga ART-ja vetėm pas pėrfundimit tė dorėzimit tė ofertave, “pasi qė ART-ja i ka parė ēmimet e ofruara nga tenderuesit”. Autoriteti Rregullator i Telekomunikacionit pėr llogaritjen e ēmimit ka pėrdorur si metodė zbritjen e 20 milionė eurove nga shuma e pėrgjithshme. “(Oferta aktuale - 20 milionė) pjesėtuar me (ofertėn maksimale - 20 milionė) * 30 pėr qind * 200”. Nė bazė tė kėsaj formule konsorciumi Ipkonet ka fituar 54 pikė pėr ēmimin dhe 172 pikė gjithsej, derisa “Mobilkom Austria” ka fituar 44 pikė pėr ēmimin e tenderit dhe 170 pikė gjithsej.

Austriakėt mendojnė se i ėshtė bėrė e padrejtė duke vlerėsuar nė kėtė mėnyrė, prandaj sipas tyre do tė duhej qė “ofertės aktuale” tė mos i zbriteshin 20 milionė euro, sa ka qenė kuota e licencės nėn tė cilin ēmim nuk ka mundur tė ofertojnė ofertuesit. Ata kanė ofruar njė model, qė mendojnė se ėshtė dashur tė praktikohej nga ART-ja.

“Oferta aktuale: maksimumin e ofertės *30 pėr qind * 200”, formula e ofruar qė ėshtė cekur nė ankesė.

Nė bazė tė kėsaj formule “Ipkonet” do tė fitonte 55.55 pikė pėr ēmimin e ofertės dhe 173.55 pikė gjithsej, ndėrsa “Mobilkom” do tė merrte 48.15 pėr ēmim dhe 174.15 gjithsej. Gjithashtu, “Mobilkom” ankohet se nuk ėshtė marrė aspak nė konsideratė eksperienca e ofertuesve nė fushėn e telekomunikacionit dhe ka pranuar ofertat nga ofertues qė nuk i kanė bėrė tė qarta konsorciumet e tyre.

“Mobilkom ka mėsuar se Computer Science Corporate ka mohuar tė jetė e involvuar me konsorciumin ‘Kosmocell’, ndėrkaq emri i kėsaj kompanie figuron si pjesė e konsorciumit fitues nė uebfaqen zyrtare tė ART-sė”, thuhet nė ankesė.

Pas “Ipkos” oferta mė e mirė ėshtė vlerėsuar ajo e operatorit austriak “Mobilkom”, qė ka ofruar 65 milion euro. Oferta e “Mobilkom-it”, ėshtė vlerėsuar ndėr ofertat mė tė mira teknike nga ART-ja. Austriakėt kanė paraqitur ankesė tek Autoriteti Rregullator i Telekomunikacionit pėr mėnyrėn se si ėshtė udhėhequr tenderi pėr operator tė dytė tė telefonisė mobile, mirėpo ART-ja nuk e ka marrė parasysh atė.

“Kemi dėrguar dhjetė faqe ankesė dhe ART-ja na ka kthyer dy rreshta pėrgjigje pas vetėm njėzet minutave, paramendoni. Mė ka ardhur turp t’ua pėrcjellė partnerėve austriakė se ne jemi mėsuar me kėso gjėrash”, pati theksuar Edmond Kėrliu, biznesmeni shqiptar nga Shkupi, partner i Mobilkomit nė garėn pėr licencė tė telefonisė.

Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Nė 2006 doganat kanė sjellur 459.6 milionė euro
OEK takon komunitetin e biznesit nė Gjilan
BE vazhdon ndihmėn nė kontrollin e Financave Publike
Austriakėt nuk heqin dorė, ankohen pėr tė tretėn herė
Kredi deri nė 9 milionėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (shtator 2006)

 


Eciks E-mail