Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė Shqipėri vazhdojnė kėrkimet e naftės

TIRANĖ - Rreth 64 milionė USD arrin shuma qe kompanitė e huaja po investojnė prej fillimit te vitit, pėr kėrkime nafte ne disa zona te vendit. Sipas burimeve te Agjencisė Kombėtare te Hidrokarbureve, kompanitė e huaja po punojnė ne baze te marrėveshjeve, qe kane nėnshkruar me kėtė Agjenci. Rritja e investimeve nga kompanitė e huaja flet pėr interesim ne rritje pėr kėrkime ne disa prej zonave naftėmbajtėse ku kane marre rezultate premtuese. Sipas burimeve te mėsipėrme, kompania amerikane "Oxsidental Petroleum", ka planifikuar qe ne fillim te vitit te investoje 29,3 milionė USD. Ne bashkėpunim me njėra-tjetrėn, ne zonėn e Gjirokastrės punojnė kompania austriake "OMV" dhe grekja "Hellenic Petrolium", qe llogarisin investimin prej 20 milionė USD, ndėrsa kompania franceze "Coparex" do te investoje 15 milionė USD. Ne zonėn Patos-Marinez, nga kompania angleze "Premier Oil" pas vėnies ne pune te njė pusi te ri nafte, parashikon marrjen e debive te konsiderueshme, qe e kalojnė disa here prodhimin nga puset e vjetėr. Synimi ėshtė pėr tė vėnė nė prodhim 20 puse tė tjerė tė rinj dhe janė planifikuar tė investohen edhe rreth 20,5 milion USD, pėr njė prodhim ditor prej 3000 fuēi ne dite nafte, ose 500 tone ne dite. Gjate 12 viteve te fundit, sipas burimeve te ministrisė se Industrisė dhe Energjetikes, kompanitė e huaja qe kerkojnė nafte dhe gaz ne vendin tone, ne toke dhe ne det, kane shpenzuar 350 milion USD.

ECIKS / KORRIERI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail