Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė Shqipėri nuk nxitet prodhimi vendas


TIRANĖ, 27 Nėntor 2003 - Mėnyra e vetme pėr tė shtuar tė ardhurat nė buxhet ėshtė zhvillimi dhe zgjerimi i biznesit vendės, por kjo mund tė realizohet vetėm nėse shteti harton politika nxitėse ndaj biznesit. Ky ėshtė mendimi i biznesmenėve, tė cilėt kanė deklaruar se politikat e deritanishme ekonomike, tė ndjekura nga qeveria, nuk kanė nxitur dhe favorizuar prodhimin vendės dhe, sipas tyre, marrėveshjet e tregtisė sė lirė nuk janė aspak favorizuese pėr biznesin. "Ne mund tė kemi kushte tė barabarta tregtare me vendet e rajonit, por kurrsesi tregti tė barabartė me to. Ky problem ėshtė diskutuar shumė herė dhe ne duam tė vėmė theksin nė efektin qė kanė marrėveshjet e tregtisė sė lirė nė ristrukturimin e ekonomisė shqiptare", ka theksuar kryetari i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė, Luan Bregasi. Nė konferencėn "Integrimi Europin dhe sfidat e komunitetit tė biznesit", pėrfaqėsuesit e komunitetit tė biznesit theksuan se nuk mund tė ketė integrim ekonomik tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian pa nxitur biznesin vendės, pa ngritur bazėn e duhur ligjore dhe pa nxitur investimet direkte. "Nuk di tė ketė ndonjė ligj qė favorizon prodhimin vendės pėr eksport dhe investimet direkte. Mbushja e buxhetit mund tė realizohet vetėm me nxitje tė prodhimit vendės dhe faktorė ekonomikė tė qėndrueshėm. Askush nuk duhet tė mendojė se buxhetin do tė na e mbushin tė huajt me eksportet e tyre, drejt Shqipėrisė", theksoi kryetari i Dhomės sė Tregtisė, Luan Bregasi. Sipas tė dhėnave zyrtare, biznesi privat realizon 82-88 pėr qind tė investimeve tė ekonomisė kombėtare dhe ka punėsuar mbi 310 mijė vetė.

ECIKS / Gazeta Shqiptare
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail