Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN-ja sjell ekspertėt nė Tiranė


TIRANĖ, 16 TETOR 2003 - Mbėrriti dje nė Tiranė misioni i Fondit Monetar Ndėrkombėtar. Hartimi i buxhetit tė shtetit pėr vitin 2004, paketa e re fiskale, niveli i vjeljes sė tė ardhurave nė tatime dhe dogana, inflacioni apo rritja ekonomike sjellin ekspertėt ndėrkombėtarė nė Shqipėri, tė cilėt pritet qė tė japin sugjerimet e fundit.

Misioni i ekspertėve drejtohet nga shefi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr Shqipėrinė, Hossein Samiei dhe nga Pėrfaqėsuesi i Pėrhershėm Jan Peter Olters. “Mbetet akoma shumė pėr tė bėrė nė pėrmirėsimin e mbledhjes sė tė ardhurave tatimore, si dhe nė pėrmirėsimin e klimės pėr biznesin privat”, -ėshtė shprehur Hossein Samiei 3 muaj mė parė gjatė misionit tė mėparshėm qė vizitoi Shqipėrinė nga datat 15-23 korrik.

Mosrealizimi i tė ardhurave doganore dhe tatimore, zgjerimi i mėtejshėm i bazės sė taksueshme, pėrmirėsimi i marrėdhėnieve me biznesin, reduktimi i pengesave administrative, dakordimi i detyrimeve tė mbetura ndėrmjet institucioneve publike, shlyerja e detyrimeve tė vjetra tė borxhit tė jashtėm, si dhe zgjidhja e detyrimeve tė mbetura financiare tė Albtelekomit deri nė fund tė muajit shtator ishin sfidat qė misioni i Fondit Monetar Ndėrkombėtar i la qeverisė shqiptare 3 muaj mė parė.

Por qėllimi kryesor i kėsaj ėshtė mbikėqyrja e buxhetit tė shtetit dhe paketės fiskale pėr vitin e ardhshėm, si dhe realizimi i tė ardhurave nė institucionet fiskale sipas parashikimeve tė bėra nė fillim tė vitit.

Takimet e misionit tė ekspertėve tė Fondit Monetar do tė pėrqėndrohen kryesisht nė Ministrinė e Financave, Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Tatimeve dhe Doganave, nė Bankėn e Kursimeve, si dhe nė Ministrinė e Ekonomisė.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail