Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Ēmimi i naftės arrin nė 60,65 USD pėr njė fuēi


Tiranė, 28 qershor 2005 - Ēmimi nė tregjet ndėrkombėtare tė naftės ka arritur rekorde tė reja, duke kaluar ēmimin prej 60 dollarė pėr fuēi. Sipas tė dhėnave tė agjencive tė huaja, ky ėshtė rekordi i ri i lėvizjes sė ēmimit qė ka nisur qė prej javės sė shkuar. Tė dhėnat e marra nga agjencitė e huaja bėjnė tė ditur se ka qenė bursa e Nju Jorkut qė ka njohur sė pari rekordin e ri tė ēmimit tė naftės. Nė Nju Jork kanė njoftuar se arsyet kryesore tė rritjes sė ēmimit vijnė pas zgjedhjes sė presidentit tė ri tė Iranit dhe programit qė ai ka pėr aktivizimin e prodhimit tė energjisė bėrthamore. Irani ėshtė vendi i dytė i OPEC-it pėr prodhimin e naftės, duke qenė njė nga ndikuesit kryesorė tė prodhimit tė naftės nė botė. Luhatja e ēmimit dhe paralajmėrimi pėr njė krizė botėrore nė prodhimin dhe konsumin e naftės ėshtė bėrė sė pari nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė janė dhe konsumatorėt mė tė mėdhenj tė naftės nė botė.

Ēmimi
Njė fuēi naftė e papėrpunuar u vlerėsua gjatė ditės sė djeshme me 60,65 dollarė nė bursėn e Nju Jorkut, duke regjistruar kėshtu njė “shkėputje” tė pikės sė takimit tė kėrkesės me ofertėn, sidomos nė Shtetet e Bashkuara, vend i cili konsumon mė shumė naftė nė tė gjithė botėn. Analistėt thonė se ndėrmjet debatit tė vazhdueshėm pėr kapacitetet rafinuese, ēmimet e naftės po shkojnė gjithmonė e mė shumė nė rritje. Ēmimi i naftės ka ardhur gjithmonė nė rritje gjatė dhjetė ditėve tė fundit, duke regjistruar vlerėn mė tė lartė tė premten qė lamė pas, me mbi 59,8 dollarė pėr fuēi. Ndėrkohė, gjatė pushimit tė fundjavės dhe zgjedhjes sė Mahmoud Ahmadinejad si president i ri i Iranit, ēmimi i naftės kapi rekorde tė reja, duke kaluar nė vlerat mbi 60 dollarė pėr fuēi nė tė gjitha tregjet e mėdha tė shkėmbimit, si nė ato aziatike, evropiane dhe nė Nju Jork. Grafiku i ēmimit tė naftės qė janė regjistruara gjatė ditės sė djeshme, ka qenė gjithmonė nė rritje, duke bėrė qė nė mesditė nė Evropė tė regjistrohet ēmimi prej 60,65 dollarė pėr fuēi.

Nėnproduktet e naftės
Pothuajse tė gjitha ēmimet e nėnprodukteve tė naftės kanė ndjekur grafikun e ēmimit tė naftės sė papėrpunuar. Pavarėsisht nga lėvizja tradicionale qė ka njohur ky sezon, nafta qė pėrdoret pėr nxehje dhe qė shitet me pakicė nė Shtetet e Bashkuara ka njohur njė rritje tė paparė prej 3 centė dollarė, duke arritur nė ēmimin prej 1 6781 pėr gallon (njė gallon ka 3,78 litra). Ndėrkohė qė nafta pėr automjetet nė Shtetet e Bashkuara ėshtė shitur dje me 1 6715 pėr gallon. “Psikologjia e tregut ėshtė qė me arritjen e ēmimit 60 dollarė pėr fuēi, lind njė tendencė pėr tė parė se sa shumė mund tė rritet ēmimi, ose pėr sa kohė do tė rrijė nė nivelin prej 60 dollarėsh”, - u shpreh dje Viktor Shum, analist i naftės nė zyrat qendrore tė Purvin & Gertz nė Teksas. Tė dhėnat e mara nga “Nymex”, tregojnė se nafta bruto ka qenė shumė afėr, duke kaluar disa herė ēmimin prej 60 dollarėsh nė disa raste gjatė ditėve tė shkuara, sidomos tė premten e fundit. Pėr tregun e “Nymex”, ky ėshtė ēmimi mė i lartė qė prej vitit 1983, vit nė tė cilin kjo bursė ka filluar aktivitetin si shkėmbyes. “Ka shumė aktivitete spekuluese dhe ky ėshtė njė treg qė “djeg”, tha po dje analisti Shum. Ēmimet e naftės kanė pėsuar njė rritje prej rreth 60 pėr qind, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, por ato duhet tė kalojnė ēmimin prej 90 dollarė pėr fuēi, qė tė barazohet me ēmimet e rreth 25 viteve mė parė. Ēmimi prej 90 dollarėsh ėshtė kushtėzuar nga norma e inflacionit qė ka sjellė zhvlerėsimin e dollarit.

Irani
Rritja e ēmimit tė naftės ka ardhur pas zgjedhjes sė presidentit tė ri tė Iranit dhe deklaratave qė ai ka bėrė pėr prodhimin e energjisė bėrthamore nė kėtė shtet. “Ėshtė e drejta e Iranit qė tė zhvillojė dhe prodhojė energji nukleare”, - ėshtė shprehur para dy ditėsh presidenti i sapozgjedhur i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad. Sipas agjencive tė huaja tė lajmeve, Ahmadinejad ėshtė njė prej themeluesve tė grupit qė ka sulmuar ambasadėn e Shteteve tė Bashkuara nė Iran gjatė vitit 1979, dhe ai ka refuzuar qė tė flasė me pėrfaqėsuesit e SHBA-sė, tė cilėt e akuzojnė Iranin pėr prodhim tė armėve bėrthamore.

Rusia
Presidenti rus, Vladimir Putin, premtoi gjatė sė shtunės se vendi i tij nuk do tė vazhdojė mė me rritjen e sasive tė eksportit tė naftės dhe gazit natyral nė tregjet e huaja. Komentet e Putin vijnė nė fund tė javės, pas njė periudhe kur e gjithė bota u pėrball me ēmime tė larta tė naftės bruto. Ndėrkohė, Vladimir Putin ka vėnė nė dukje se Shtetet e Bashkuara duhet tė jenė nė gjendje pas ca kohėsh qė tė importojnė rreth 1 milion fuēi naftė nė ditė nga Rusia.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail