rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK: Nuk ka stabilitet politik, pa stabilitet ekonomik


Prishtinė, 8 maj 2005 - Kryesori nga standardet ėshtė i pesti, qė ka tė bėjė me lėmin e ekonomisė, ka deklaruar pėr RTK–nė Safet Gerxhaliu, shef i zyrės pėr marrėdhėnie ekonomike ndėrkombėtare nė Odėn Ekonomike tė Kosovės. Oda Ekonomike pėr javėn e ardhshme ka pėrgatitur disa aktivitete tė rėndėsishme, nė mesin e tė cilave edhe nėnshkrimin e marrėveshjeve bashkėpunimi me partnerėt bullgarė.

Situatėn ekonomike nė vendin tonė, Gėrxhaliu e konsideron tejet konfuze dhe kėrkon mė shumė angazhim nga institucionet pėr tė pėrshpejtuar zhvillimin ekonomik “Nė Kosovė tė gjithė bisedojnė pėr standarde dhe merren me standarde kurse gjėja esenciale e kėtyre standardeve ėshtė mu standardi i pestė, apo standardi qė ka tė bėjė me lėmin e ekonomisė dhe nė fund tė fundit ėshtė e pamundur tė kemi njė stabilitet politik pa njė stabilitet ekonomik“, thotė ai. Ndryshe, OEK ka vendosur qė tė martėn tė prezantojė prodhimin e njehėsorėve elektronik, prodhim vendor.”Kjo ėshtė njė mundėsi shumė e mirė qė nė mėnyrė pak mė institucionale tė bėhet pėrkrahja e komunitetit tė biznesit e nė veēanti mund tė theksojmė nevojėn pėr promovim tė produkteve vendore…”, tha Gėrxhaliu. Nė prezantim, pėrveē zyrtarėve nga ministria e Tregtisė dhe Industrisė, zyrtarėve nga ministria e Energjetikės, do tė jenė tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė zyrave tė huaja nė Kosovė, qė mė afėr tė njihen me prodhimet Made in Kosova, njoftoi Gėrxhaliu. Kurse njė ditė mė pas, Oda Ekonomike nė bashkėpunim me Universitetin e Evropės Juglindore tė Tetovės bėn prezantimin e programeve "Masters of Bussiness Administration”. Tė mėrkurėn, prijėsit e Odės Ekonomike do tė udhėtojnė pėr nė Plovdiv tė Bullgarisė pėr tė nėnshkruar marrėveshje bashkėpunimi.

Atje do tė udhėtojnė edhe njė grup afaristėsh, pėr tė vėnė kontakte biznesi si dhe pėr tė vizituar tė arriturat nė panairin “Plovdivi 2005”.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

OEK: Nuk ka stabilitet politik, pa stabilitet ekonomik
Priten ndryshime nė kodin e akcizės
Oferta mė e mirė pėr Ferronikelin vie nga Shqipėria
U hapėn ofertat e para pėr privatizimin e "Ferronikelit"
Themelohet Agjencia pėr StandardizimAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail