rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

U hapėn ofertat e para pėr privatizimin e "Ferronikelit"


Prishtinė, 27 prill 2005 - Zyrtarėt e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit hapėn sot nė Prishtinė ofertat e rrethit tė parė pėr privatizimin e Kompleksit “Ferronikeli” tė Drenasit, tė tenderuar me spin-off special. Nė kėtė rreth u kualifikuan dy ofertues, qė siē merret vesh, janė konzorciume ndėrkombėtare. Ofertuesi i parė ofroi 27.4 milion euro, ndėrsa i dyti 22.4 milion euro. Tė dy ofertuesit kanė ofruar nga 20 milionė euro investime tė garantuara dhe nga njėmijė vende pune. Sipas zyrtarėve tė AKM-sė, rrethi i dytė i ofertimit do tė zhvillohet me 11 maj.

Nga katėr ofertues qė janė kualifikuar nė fazėn e parakualifikimit, vetėm dy janė paraqitur sot nė ditėn e parė tė ofertimit pėr kompleksin “Ferronikeli’ tė Drenasit, tė tenderuar me spin-off special. Tėrheqja e dy ofertuesve ėshtė shqetėsuese, dhe tregon se ēfarė imazhi ka Kosova nė rajon, imazh tė cilin do tė tentojmė ta pėrmirėsojmė, u shpreh zėvendėsdrejtori i AKM-sė Ahmet Shala. Nė kėtė rreth janė paraqitur dy ofertues: i pari me shifėr PF011, ka ofruar ēmimin 27.4 milionė euro, 20 milionė euro investime tė garantuara dhe 1000 tė punėsuar. Ndėrkaq, ofertuesi i dytė me shifrėn PF012, ka ofruar 22.4 milionė euro, 20 milionė euro investime tė garantuara dhe 1000 vende pune. Kėto oferta janė mjaft serioze tha Shala.

Rrethi i dytė i ofertimit pėr kompleksin “Ferronikeli”, do tė zhvillohet me 11 maj tė kėtij viti.

Spin-offi special ėshtė njėra ndėr metodat pėrmes sė cilės AKM-ja e bėn privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė, nė bazė tė sė cilės blerėsit e ndėrmarrjeve duhet tė paraqesin planin e biznesit, shumėn e investimeve tė planifikuara dhe numrin e tė punėsuarve.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

UNMIK: Muajve qė vijnė fillon pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės
Ēmimi i naftės mund tė shkojė deri nė 80 dollarė
Qeveria shet blloqet e Kosovės A
Kosova me kod tė vetin telefonik
Riaktivizohet pas pesė vjetėsh kompleksi industrial "Trepēa"Analizat e Fundit

Ferronikeli - prej “mbeturinės” nė “mollė sherri”
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huajaPublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail