_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
19.12.2008, 12:35
Bosnja e Serbia refuzojnė eksportin kosovar

Prodhuesit e lėngjeve “Laberion” dhe “RC Cola” janė detyruar t’i kthejnė mbrapa mallrat nė vlerė prej afro 150 mijė eurosh, pasi qė nuk ishin lejuar tė hynin nė tregun e Bosnjės. Mallrat “made in Kosovo” nuk po i lejon as Serbia qė tė futen apo tė kalojnė transit

Prishtinė, 18 dhjetor 2008 – Eksportuesit kosovarė janė duke e ndier nė kurrizin e tyre antipatinė qė kanė disa shtete pėr simbolet e Republikės sė Kosovės. Vula e Doganave tė Kosovės po u pamundėson tregtarėve tė Kosovės tė eksportojnė mallrat e tyre jashtė Kosovės, pasi qė nga 3 dhjetori Serbia dhe Bosnja kanė bllokuar hyrjen e produkteve tė Kosovės, pėr shkak tė ndėrrimit tė vulės sė doganave, nga Doganat e UNMIK-ut nė Doganat e Kosovės. Mallrat qė kanė kėtė vulė nuk lejohen tė kalojnė as transit nėpėr kėto shtete, gjė qė ka bllokuar prodhuesit kosovarė tė eksportojnė mallrat e tyre nė prag tė festave tė fundvitit, kur edhe konsumi rritet shumėfish mė shumė.

Viktimė tė kėsaj vule kanė qenė edhe prodhuesit e lėngjeve “Laberion” dhe “RC Cola”, tė cilėt janė detyruar t’i kthejnė mbrapa mallrat nė vlerė prej afro 150 mijė eurosh, pasi qė nuk ishin lejuar tė hynin nė tregun e Bosnjės. Nė kėtė rast as marrėveshja e CEFTA-s, nėnshkruese e sė cilės janė edhe Kosova, edhe Bosnja, dhe Serbia, nuk po u kryen atyre punė, ndaj tregtarėt kosovarė kėrkojnė reagimin e menjėhershėm tė Qeverisė pėr tė mos e humbur tregun evropian dhe ballkanik, si pasojė e kėsaj bllokade.

Pronari i kompanisė “Laberion”, Bashkim Osmani, pohon se nėse edhe njė javė nuk do tė zgjidhet kjo ēėshtje, ai do tė humbė partnerin e tij nė Bosnjė dhe do tė ndėrpresė eksportin vjetor prej 2 milionė eurove nė kėtė vend. Sipas tij, eksportuesit kosovarė me kėtė rast po rrezikohen tė humbin edhe atė pak treg qė kanė nė rajon dhe Evropė.

“Qeveria e Kosovės duhet tė reagojė menjėherė. Nėse produktet tona vonohen mė shumė se njė javė, atėherė partnerėt tanė nė kėto vende vėshtirė se do tė bashkėpunojnė me ne. Nėse njėherė e humbim njė treg, nuk mund ta kthejmė fare”, tha Berat Mustafa, pronar i kompanisė “RC Cola” i cili frikėsohet se mund tė humbė 25 pėr qind tė prodhimit qė i eksporton nė vendet e rajonit, pėr shkak tė pengesave qė po i bėhen nė eksport. Sipas tij, eksporti ėshtė rritur pėr 10 pėr qind vetėm vitin e fundit. “Nėse nuk reagon Qeveria, do tė detyrohemi tė zvogėlojmė prodhimin, e bashkė mė tė tė reduktojmė edhe numrin e punėtorėve. 25 punėtorė rrezikohen tė largohen nga puna”, theksoi ai.

Raportet eksport-import me kėto dy vende konsiderohet se kanė njė dallim shumė tė madh, ndaj kreu i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini, mendon se Qeveria e Kosovės duhet tė pėrdorė masa reciproke, ashtu sikur parashihet me rregullore ndėrkombėtare tė tregtisė. Nė Kosovė, sipas tij, importohet njė sasi e madhe e produkteve nga kėto dy vende.

Shahini ka pohuar se qė nga shpallja e pavarėsisė janė shėnuar rastet e 6 prodhuesve kosovarė qė kanė pasur probleme serioze me eksport. “Pavarėsisht se nganjėherė masat institucionale janė nė kundėrshtim me rregullat e ekonomisė sė tregut, shteti duhet tė veprojė pėr t’u ndihmuar prodhuesve tė vet. Produktet qė importohen nga kėto vende janė lehtė tė zėvendėsueshme me import nga vendet e tjera dhe nuk shkaktojnė humbje pėr tregtarėt, ashtu sikur edhe nuk ndikojnė nė ngritjen e ēmimeve. Kurse nė ato vende qė janė duke i bllokuar produktet kosovare e qė nė Kosovė importojnė mbi 300 milionė euro nė vit mallra, do tė kenė ndikim tė madh”, ka thėnė Shahini (Lulzim Demolli, Koha Ditore).

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Bosnja e Serbia refuzojnė eksportin kosovar
> Kosovarėt sėrish mė optimistėt nė botė
> Bujqėsia, gjithnjė e mė keq
> Fundi i rrymės sė lirė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Ēfarė po ndodhė nė tregjet financiare botėrore?
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org