_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
25.11.2008, 16:42
Kosovė-Shqipėri: marrėveshje nė sektorin financiar jobankar

Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare si dhe Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės nėnshkruan nė Kosovė njė marrėveshje mirėkuptimi nė fushėn e rregullimit dhe mbikėqyrjes sė sektorėve financiarė jobankarė.

Siē njoftojnė mediat nė Shqipėri, marrėveshja u nėnshkrua nga kryetare e AMF-sė, Elisabeta Gjoni, dhe Guvernatorit tė BQK-sė, Hashim Rexhepi.

Burime zyrtare tė AMF-sė bėnė tė ditur sot, se kjo marrėveshje u bė e domosdoshme pas ristrukturimit tė rregullatorėve financiarė tė dy vendeve dhe plotėsoi memorandumin e mėparshėm nė fushėn e sigurimeve me bashkėpunimin dhe shkėmbimin e informacionit edhe nė sektorėt e tjerė financiarė jo bankarė, si ai i pensioneve, i letrave me vlerė, etj.

"Bashkėpunimi midis tė dy institucioneve ka qenė i pandėrprerė dhe shumė efektiv, ndėrkohė qė marrėveshja e nėnshkruar rrit edhe mė tej mundėsitė dhe hapėsirat nė shkėmbimin e ndėrsjelltė tė informacionit dhe ekspertizės dhe pėrvojės sė ndėrsjelltė", theksuan burimet e mėsipėrme tė AMF-sė.

Telegrafi

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Bosnja e Serbia refuzojnė eksportin kosovar
> Kosovarėt sėrish mė optimistėt nė botė
> Bujqėsia, gjithnjė e mė keq
> Fundi i rrymės sė lirė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Ēfarė po ndodhė nė tregjet financiare botėrore?
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org