_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
5.11.2008, 16:41
Buxheti mbi 1.4 miliard euro

Buxheti i Kosovės pėr vitin 2009 do tė jetė gati 1.5 miliard euro dhe kjo shumė u aprovua nga kabineti i qeverisė sė Kosovės.

Saktesisht, Qeveria e Republikės sė Kosovės, nė mbledhjen e sė hėnės, miratoi projekt-buxhetin nė shumėn prej 1 miliard e 430 milionė euro, ose 15.4 pėr qind mė tė madh se vitin e kaluar.

Kryeministri Hashim Thaēi, miratimin e buxhetit tė vitit tė ardhshėm e vlerėsoi historik pėr Kosovėn, sepse ėshtė buxheti i parė i njė shteti tė pavarur.

Projektbuxheti i vitit 2009, sipas ministrit tė Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala, do tė ndikojė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės dhe pėrmirėsimin e mirėqenies sociale tė qytetarėve tė saj.

Projekt-buxheti i vitit 2009 pritet t’i kalojė pėr shqyrtim dhe miratim Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.


Telegrafi.com

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Bosnja e Serbia refuzojnė eksportin kosovar
> Kosovarėt sėrish mė optimistėt nė botė
> Bujqėsia, gjithnjė e mė keq
> Fundi i rrymės sė lirė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Ēfarė po ndodhė nė tregjet financiare botėrore?
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org