_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
7.08.2008, 14:57
Rriten tė hyrat nė buxhetin e Kosovės

Prishtinė - Tė hyrat nė buxhetin e Kosovės janė rritur pėr 10 pėr qind dhe pjesa mė e madhe e tė hyrave buxhetore janė mbledhur nė kufi, qė kapin shumėn 262 milionė euro, gjė qė paraqet realizim tė planit pėr 47 pėr qind.
Zėvendės ministri i Ekonomisė dhe Financave, Bedri Hamza gjatė njė konference tė mbajtur pėr media tha se, tė hyrat nė kufi krahasuar me vitin e kaluar kanė qenė 11 pėr qind mė tė larta, tė hyrat nė ATK 12.2 pėr qind mė tė larta, tė hyrat jotatimore qeveritare 4.7 pėr qind mė tė larta, tė hyrat vetanake qeveritare 27 pėr qind mė tė larta dhe tė hyra vetanake komunale janė mė tė larta pėr 26.6 pėr qind.

“Rritje janė shėnuar te doganat, te tė hyrat e brendshme qė i administron dhe zbaton Administrata Tatimore e Kosovės, tė hyrat vetanake tė nivelit qendror dhe tė komunave”, tha ai, duke shtuar se nė periudha tė caktuara nė raport nuk janė pėrfshirė treguesit ekonomik pėr kufirin verior tė Kosovės.

Sa i pėrket shpenzimeve buxhetore Hamza tha se sa i pėrket pagave, krahasuar me vitin e kaluar ėshtė shėnuar njė ngritje pėr shkak tė krijimit tė institucioneve tė reja dhe pėr shkak tė bartjes sė pėrgjegjėsive.

“Megjithatė si qeveri qė kemi thėnė se do tė ketė shkurtime sa i pėrket darkave zyrtare, derivateve, udhėtimeve jashtė vendit, kemi njė kursim mė tė madh”.

Sipas tij, vitin e kaluar janė shpenzuar pėr derivate mbi 8 milionė euro, ndėrsa kėtė vit mbi 10 milionė euro, mirėpo vitin e kaluar Hamza thotė se ēmimi i derivateve ka qenė 70 centė pėr litėr, ndėrsa kėtė vit ēmimi ėshtė 1,4 euro.

Njė pozicion tjetėr qė pėrmendi Hamza janė subvencionet ku kanė pasur njė ngritje krahasuar e vitin e kaluar, pėr shkak tė ngritjes sė pensioneve tė kontributdhėnėsve nga 40 nė 75 euro, po ashtu ngritje tė shpenzimeve ka pasur edhe pėr projekte kapitale.

Drejtori i Thesarit nė MEF, Lulzim Ismajli, deklaroi se pranimet gjatė tremujorit tė dytė tė vitit 2008 kanė qenė rreth 408 milionė euro, apo 47.4 pėr qind tė tė hyrave tė planifikuara, ku krahasuar me vitin e kaluar, nė tė njėjtėn periudhė kėto tė hyra janė mė tė larta pėr 10 pėr qind.

Pagesat ndėrkaq, sipas tij, gjatė tremujorit tė dytė tė kėtij viti kanė qenė 326 milionė euro ose 31.2 pėr qind tė ndarjeve buxhetore pėr kėtė vit, ku krahasuar me vitin 2007 pagesat janė mė tė larta pėr 18 pėr qind.

Ndėrsa krahasimi i pagesave pėr vitin 2008 me atė tė vitit tė kaluar, ai tha se pagat dhe mėditjen janė 6.1 pėr qind mė tė larta, po ashtu edhe ēėshtja e mallrave dhe shėrbimeve ėshtė mė e lartė 1.5 pėr qind krahasuar me vitin e kaluar.


Telegrafi

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Nisin pėrgatitjet pėr koncesionimin e aeroportit
> Hapi i vėshtirė pėr nė FMN
> Ministri Lutfi Zharku ligjėron nė Forumin prestigjioz tė Alpbahut
> Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org