Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Fillon prodhimin Ferronikeli


Prishtinė, 12 shtator — Kur Ferronikeli ishte nė procesin e privatizimit, ēmimi i njė ton nikeli nė bursėn ndėrkombėtare ishte i papėrfillshėm, sillej madje deri nė 7000 dollarė pėr ton. Por me t'u privatizuar ky gjigant industrial, befasisht filloi edhe rritja e ēmimit tė nikelit, bashkazi me metalet tjera. Nikeli nė ditėt e sotme kushton 49,000 dollarė pėr ton. Rritja enorme e ēmimit tė nikelit kishte detyruar pronarėt e rinj tė Ferronikelit tė anashkalonin premtimet e privatizimit nėpėrmes spin off-it special. Por, kėsaj radhe pėr tė mirė. Atė qė Alferon ėshtė dashur ta bėjė pėr tri vite, e ka bėrė pėr njė kohė pėrgjysmė mė tė shkurtėr. Ka investuar 25 milionė euro, ndėrsa ėshtė arritur edhe shifra prej 1000 punėtorėve. Fabrika e Ferronikelit tė mėrkurėn ka ndezur turbinat, pas shumė vitesh heshtjeje. Doctor Citat, kryeshef i ekzekutivit tė Ferronikelit, tha sė kompania Al Feron i ka pėrmbushur tė gjitha obligimet qė i ka pasur deri tani ndaj Feronikelit.

"Sot jam krenar tė them se i kemi pėrmbushur tė gjitha premtimet qė i kemi dhėnė qeverisė sė kėtij vendi me kontratėn tonė. Obligimi jonė nė fillim ka qenė rreth 25 milionė euro pėr investim pėr kėtė rigjallėrim, ndėrsa kur tė lėshohet linja e dytė mė 1 janar, ne do t'i kemi tė investuara diku rreth 57 milionė euro. Po ashtu, kemi premtuar se do t'i punėsojmė 1000 persona dhe e kemi pėrmbushur kėtė premtim", tha Citat. Sipas tij, nuk ka qenė edhe detyrė e lehtė tė kthehet nė prodhim pas kaq vitesh Ferronikeli. Pas linjės se parė qė ka filluar punėn me sukses, pritet tė fillojė punėn mė 1 janar edhe linja e dytė. "Mendoj se ka qenė njė vendim i mbarė qė na keni gjetur neve tė kontraktohemi pėr ta ngritur kėtė stabiliment. Kėtu nuk jemi pėr argėtim, nuk kemi ardhur pėr qejf, kemi ardhur kėtu tė bėjmė para dhe tė bėjmė fitim dhe ne mendojmė se do tė fillojmė shumė shpejt edhe me linjėn e dytė, pra mė 1 janar", tha ai. Sipas shefit tė shtyllės IV tė UNMIK-ut, Paul Acda, Alferon do tė mund tė gjenerojė deri nė 500 milionė dollarė nė vit.

Nė kohen e privatizimit tė Ferronikelit, kryeadministratori aktual i Kosovės, Joachim Ruecker, ishte udhėheqės i shtyllės IV tė UNMIK-ut, ishte i kyēur direkt nė kėtė proces. Tani nė njė pozitė tjetėr, Ruecker tha sė ringjallja Ferronikelit dhe fillimi i prodhimit ėshtė njė ėndėrr qė ėshtė bėrė realitet. Ai tha se mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė ketė punėsim dhe rritje tė zhvillimit ekonomik.

"Pėr neve kjo ėshtė mė e rėndėsishmja, qė tė ketė punėsim, rritje ekonomike, po ashtu tė ketė punė nė gjithė kėtė rajon. Dhe, mė tė vėrtet shpresoj qė edhe produktet e Feronikelit do tė ofrojnė atė qė quhet balancė tregtar, sepse e dimė qė balanca tregtare nė Kosovė nuk ėshtė aq e mirė. Ashtu siē kemi parė njė rritje tė ēelikut tė karbonizuar nga Llamkosi, tani shpresojmė qė do tė shohim njė rritje tė produkteve tė Ferronikelit kėtu", tha Ruecker.

Nė mėnyrė tė pėrzemėrt, Ruecker u uroi mirėseardhje tė gjithė punėtorėve, atyre qė kanė qenė dhe kėtyre qė janė tash, qė, sipas tij, kanė dhėnė shumė pėr t'u ringjallur Ferronikeli. Nė fillimet e procesit tė privatizimit kishe shumė kundėrshti nga shumė institucione tona rreth kėtij procesi sikurse ka edhe sot. Edhe lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), Hashim Thaqi, lavdėroi punėtorėt dhe investitorin e huaj qė e ka sjellė nė gjendje shumė tė mirė Ferronikelin. Sipas Thaēit, investimi qė ėshtė bėrė ne Ferronikel mbetet ndėr investimet me kapitale nė Kosovė. Ai vlerėsoi se ky investim do tė jetė njė impuls shtesė edhe pėr investitorėt tjerė. "Dua t'i pėrgėzoj investitorėt, sė investimi kėtu nė Ferronikel ėshtė investimi mė kapital nė Kosovė. Jam i sigurit se kjo storie e suksesshme nė Drenas do tė jetė impuls dhe siguri pėr investitorėt tjerė qė vijnė pėr tė investuar nė Kosovė. Pra, pėr ne tė gjithė ėshtė shumė me rėndėsi qė tė ketė siguri pėr tė investuar dhe kjo siguri ekziston", shtoi Thaēi.

Bujar Dugolli, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė, tha se fillimi i prodhimit tė Ferronikelit ėshtė njė tregim i suksesshėm pėr procesin e privatizimit. Sipas tij, ėshtė pėr t'u pėrshėndetur guximi i investitorėve tė huaj, ende pa u definuar statusi i Kosovės. "Ne shembuj tė tillė do tė kemi edhe mė shumė nė Kosovėn e pavarur. Nė emėr tė qeverisė sė Kosovės, por edhe nė emėr tė Bordit tė AKM-sė uroj suksese nė fillimin e prodhimit tė Ferronikelit. I uroj, po ashtu, Drenicės si rajoni mė i pazhvilluar qė ka qenė dikur, por nuk do tė jetė mė", tha ai. Ndėrsa njeriu i cili u lavdėrua pėr bashkėpunim tė mirė tė tij me investitorėt e privatizimit tė Ferronikelit ishte kryetari i Komunės se Drenasit, Sherif Krasniqi. Krasniqi gjatė kohės sė punimeve tė Alferonit kishte mundėsuar shumė lehtėsira pėr ta. Ai premtoi se Kuvendi Komunal edhe me tutje ėshtė i gatshėm pėr bashkėpunim tė sinqertė dhe konstruktiv.

"Fillimi i prodhimit tė Ferronikelit ėshtė interes mbi tė gjitha i qytetarėve tė Drenasit, interes i Kuvendit Komunal dhe i Kosovės nė pėrgjithėsi. Dhe, ky bashkėpunim nuk do tė mungojė asnjėherė", tha Krasniqi. Pas hyrjes nė prodhim tė linjės sė parė, shumė shpejt pritet tė fillojė prodhimin edhe linja e dytė e Ferronikelit, dhe kjo, sipas zyrtarėve tė Alferonit do tė ndodhė mė 1 janar tė 2008-ės. Ndėrsa, deri atėherė, kjo kompani do t'i investojė aty rreth 57 milionė euro.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail