Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Aeroporti prin me rroga nga ndėrmarrjet publike


Prishtinė, 5 shtator 2007 - Trendet e rritjes se pagave nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės vazhdojė. Edhe pse rritjet arsyetohen nga zyrtarėt e lartė tė Aeroportit pėr kuadrot deficitarė, pagat e menaxherėve pėr qytetarėt e Kosovės janė larg tė paarritshme. Nuk mund tė krahasohen as me pagat e krerėve mė tė lartė tė shtetit. Kjo ndėrmarrje publike ėshtė detyruar tė marrė kredi pėr tė realizuar projektet kapitale nga “Raiffeisen Bank” kėto ditė, kurse lukset e menaxherėve nuk kanė tė ndalur.

Mbikėqyrėsi i kontrollorėve tash shef i kėtij sektori nga 2.200 i ėshtė rritur paga ne 2.700 mije euro pas rritjes edhe tė postit tė tij sikurse edhe tė dy kontrollorėve tė tjerė qė nga pagat prej 1.900 u janė rritur nė 2.200 euro sikurse edhe pozitat e tyre. Kontrolloret janė tė “lastuarit” e Aeroportit duke u ndier si tė pazėvendėsueshėm edhe mė herėt kanė qenė tė pakėnaqur me pagat e tyre, duke kėrkuar qė ato tė nivelizohen me pagat e menaxherėve prej 2.800 mijė euro. Por jo vetėm kontrollorėt, por edhe menaxherėt e kėsaj ndėrmarrjeje pėrveē pagave marramendėse kanė beneficione tė tjera, xhipat mė luksozė tė cilėt jo vetėm qė i shfrytėzojnė tėrė kohėn edhe jashtė orarit tė punės por sivjet i kanė shfrytėzuar pėr tė shkuar edhe nė pushime verore disa prej menaxherėve. Tė gjithė mbajnė telefona mobilė tė tipave mė tė ri, pagesat mujore janė po ashtu barrė e buxhetit tė ANP-sė.

ECIKS / Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail