Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova promovon investimet ne Forumin e Alpbach


Alpbach, 30 gusht 2007 - Nė organizim tė Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), e cila pėrfaqėson Agjencinė e Kosovės pėr Promovimin e Investimeve (IPAK) nė rajonin gjermanofolės, tė mėrkurėn nė mbrėmje nė kuadėr tė Forumit Evropian tė Alpbach-ut eshte diskutuar edhe pėr mundėsitė pėr investime nė Kosovė dhe pėr sigurinė ligjore pėr investitorėt e huaj.

Nė kėtė mbrėmje, pėrveē kryetarit tė Forumit Evropian tė Alpbachut, Erhard Busek, morrėn pjesė edhe Ministri Kosovar i Drejtėsise, Jonuz Salihaj dhe udhėheqėsi i Zyrės sė Kosovės pėr Promovimin e Investimeve nė Vjenė, Kujtim Dobruna.

Nė fjalėn e tij hyrėse, Erhard Busek ka shprehur kėnaqėsinė qė Kosova pėrfaqėsohet dhe promovon investimet nė njė forum me renome si ai i Alpbach-ut. Investimet e huaja dhe zhvillimin ekonomik tė Kosovės, Busek e ka lidhur me statusin politik tė vendit. Kosova ėshtė ēėshtje Evropiane dhe Bashkimi Evropian duhet ti merr pėrgjegjėsitė e veta rreth statusit, ka konkluduar Busek.

Ministri Kosovar i Drejtėsisė, Jonuz Salihaj i ka siguruar tė pranishmit qė qeveria e Kosovės ka ndėrmarrur dhe do tė ndėrmarrė tė gjitha hapat pėr tė garantuar sigurinė ligjore pėr investitorėt e huaj nė Kosovė. Ai ka shtuar se Kosova ėshtė e sigurt pėr investime dhe disa kompani austriake tashmė kanė investuar dhe kanė gjeneruar profit nė Kosovė.

Kujtim Dobruna, udhėheqės i zyres sė IPAK / ECIKS nė Vjenė, ka prezantuar mundėsitė pėr investime nė Kosovė, pėrparėsitė qė Kosova u ofron investitorėve tė huaj si dhe shėrbimet qė zyra nė Vjenė i ofron pėr ta. Ai ka ftuar investitorėt nga rajoni gjermanofolės tė kontaktojnė zyrėn nė Vjenė dhe t'i shfrytėzojnė shėrbimet pa pagesė qė kjo zyre i ofron.

Zyra e Kosovės pėr Promovimin e Investimeve nė Vjenė ėshtė themeluar dhe udhėhiqet nga Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) dhe financohet nga Agjencia Austriake pėr Zhvillim (ADA).


----------------------------------
Komunikate per shtyp e ECIKS / 30.08.2007

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Kosova promovon investimet ne Forumin e Alpbach
Shqipėria pėrfiton 1.3 miliardė dollarė nga emigrantėt
Raiffeisen Bank vazhdon me rritje
ECIKS promovon investimet ne forumin e Alpbach
ECIKS publikon faqen e IPAK-Vienna nė InternetAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)

 


Eciks E-mail