Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK: tė hiqet dogana pėr grurin


Prishtinė, 15 gusht 2007 — Oda Ekonomike e Kosovės (OEK) kėrkoi tė mėrkurėn nga Qeveria e Kosovės qė t’i lirojė nga taksa doganore importuesit kosovarė tė grurit. OEK-u e ka arsyetuar kėtė me faktin se njė vendim i tillė do tė ndikonte nė shmangien e monopolit dhe nė tejkalimin e situatės sė krijuar, pas shtrenjtimit tė bukės dhe paralajmėrimit pėr shtrenjtimin e qumėshtit. OEK-u, me anė tė njė komunikate pėr media, kėrkoi edhe shuarjen e funksionimit tė Kėshillit Ekonomik Fiskal (KEF). ”KEF-i me punėn dhe angazhimin e tij deri mė tash nė Kosovė ka prodhuar vetėm burokraci, nepotizėm dhe klanizim tė ekonomisė kosovare. KEF-i ka ndikuar nė rritjen e varfėrisė ekstreme nė Kosovė si dhe nė problematikėn dhe alarmimin rreth furnizimit me grurė dhe miell”, tha kryetari i OEK-ut, Besim Beqaj.

Akuza e OEK-ut ndaj KEF-it ėshtė shumė serioze kur kihet parasysh fakti se ky kėshill pėrbėhet prej bartėsve tė institucioneve kryesore tė vendit, duke pėrfshirė kėtu si UNMIK-un, ashtu edhe Presidencėn, Qeverinė dhe Kuvendin e Kosovės.

Beqaj vlerėsoi se situata e krijuar dhe ngarkesa psikologjike rreth definimit tė statusit tė Kosovės, mungesa e vizionit tė qartė pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, sinjalet e ndėrmarrjeve tė ndryshme kosovare qė, pėr shkak tė problemeve tė tilla, do tė bartin biznesin nė vende tjera tė rajonit, apo edhe t’i shuajnė ato, janė mesazhe negative qė arrijnė edhe tek investitorėt e huaj potencialė nė Kosovė.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shqipėria pėrfiton 1.3 miliardė dollarė nga emigrantėt
Raiffeisen Bank vazhdon me rritje
ECIKS promovon investimet ne forumin e Alpbach
ECIKS publikon faqen e IPAK-Vienna nė Internet
OEK: tė hiqet dogana pėr grurinAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)

 


Eciks E-mail