Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Gjermanėt vonohen pėr Albtelekomin


Tiranė, 8 gusht 2007 - Ministria e Ekonomisė njoftoi se oferta qė kompania gjermane Axos Capital kishte dėrguar pėr blerjen e Albtelekomit, nuk mund tė merrej parasysh pėr shkak se tenderi pėr privatizimin e saj kishte pėrfunduar. Qė nė fillim kompanisė i ėshtė bėrė e qartė se procesi i tenderimit tė shitjes sė 76% tė aksioneve tė Albtelekomit ka qenė i mbyllur. Fituesi i tenderit ndėrkombėtar ishte firma Calik Enerji nga Turqia, dhe qeveria shqiptare ishte duke negociuar kontratėn e shitjes me kėtė firmė, ndėrkohė qė asnjė kompani nuk mund tė bėhej pjesė e procesit tė privatizimit. Kjo ministri ka hedhur poshtė edhe raportimet e mediave, sipas tė cilave, kompania gjerman Axos Capital kishte ofruar pėr blerjen e Albtelekomit rreth 320 milionė euro. "Nė letrėn e saj, kompania shpreh si ēmim blerjeje shifrėn 140 milionė euro, pa iu referuar mėnyrės sė pagesės dhe investimeve nė 5 vjet prej 160 milionė eurosh”, thuhet ne njoftimin nga kjo ministri.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail