Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Korridore tė reja ajrore Kosovė - Shqipėri


TIRANĖ, PRISHTINĖ, 26 MARS 2007 - Nė takimin e parė ndėrmjet Agjencisė Nacionale tė Trafikut Ajror tė Shqipėrisė dhe kontrollorėve tė trafikut ajror tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės ėshtė diskutuar pėr iniciativėn nė hapjen e korridoreve tė reja kufitare ajrore nė mes tė kėtyre dy vendeve. Tė dyja kėto qendra tė kontrollit tė trafikut ajror kanė bėrė marrėveshje pėr ēėshtjet teknike rreth sinjaleve tė radio-navigacionit dhe mbulimit tė hapėsirės ajrore ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės me sinjalin e radarit. Ata kanė bėrė folur edhe pėr ēėshtjet e telekomunikimit pėr kėmbimin e tė dhėnave meteorologjike.

Mbikėqyrėsi i kontrolloreve tė AP-sė, Lorik Abdullahu, ka thėnė se me kėtė qendėr janė marrė vesh qė tė shkėmbejnė nė tė ardhmen pėrvoja tė ndryshme ndėrmjet kontrollorėve. “Ne do t’ju ofrojmė pėrvoja prej sistemit meteorologjik, sepse ėshtė shumė mė i avancuar tek ne, po ashtu edhe pėrvoja tė tjera qė kemi pėrfituar nga shkollimet jashtė vendit, kurse ANTA do tė na ofrojė eksperienca tė mbikėqyrjes pėr mbifluturime qė neve ende nuk na lejohen”, tha Abdullahu. Pjesė e kėtyre marrėveshjeve janė edhe mbulesa e hapėsirės ajrore perėndimore tė Kosovės dhe pjesės lindore tė Shqipėrisė me sinjale tė radionavigacionit, lidhjeve tė telekomunikimit, ndarjen e tė dhėnave dhe imazheve tė radarėve.

Abdullahu tha se mjaft gjėra ndryshojnė ndėrmjet kėtyre dy qendrave, si politikat e sistemit softverik si dhe tė radarit nė ANTA, por teknikisht “jemi njėjtė tė avancuar”. Tė dy kėto njėsi planifikojnė qė tė punojnė sė bashku me institucionet e aviacionit civil ICAO dhe EASA. Maksim Ethemaj nga ANTA tha se ėshtė hera e parė qė janė vėnė kontakte tė nivelit profesional dhe teknik mes dy qendrave tė kontrollit tė trafikut ajror. Vetėm njė rrethojė e metalit ndan terminalin nga pjesa e kontrollit tė trafikut ajror nė Aeroportin e Rinasit, tė dy kėto pjesė tashmė tė pavarura nga njėra-tjetra. Derisa terminali ėshtė koncesionuar, kontrolli i trafikut ajror vazhdon tė mbetet i mbikėqyrur nga qeveria e cila gjeneron tė ardhura vjetore deri nė 12 milionė euro. Agjencia Ndėrkombėtare e Trafikut Ajror 90 pėr qind tė tė hyrave i merr nga taksat qė paguhen pėr shfrytėzimin e transit tė hapėsirės ajrore shqiptare, kurse 10 pėr qind nga aterrimet nė Tiranė.

Drejtori i Kontrollit tė trafikut ajror, Arben Xhiku, bėri tė ditur se ANTA ėshtė shoqėri aksionare e Qeverisė shqiptare dhe se edhe njėsitė e tjera janė tė pavarura ku pėrfshihen shėrbimi meteorologjik dhe ai i zjarrfikėsve. Ndėrkohė qė Shėrbimi i kontrollit tė trafikut ajror nė Prishtinė ende ėshtė pjesė e Aeroportit tė Prishtinės dhe, pėr dallim nga ANTA, nuk mund tė mbikėqyrė mbifluturimet, pasi qė ato janė kompetencė e NATO-s.

ECIKS / Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail