Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Bullgaria tradhton AMBO-n


Sofje, 20 shkurt 2007 - Projekti pėr ndėrtimin e naftėsjellėsit AMBO, i cili parashikohet tė kalojė pėrmes Bullgarisė-Maqedonisė dhe Shqipėrisė, duket se ka marrė njė thikė mbas shpine, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes trepalėshe mes Rusisė, Bullgarisė dhe Greqisė.

Presioni i Rusisė bėri qė Bullgaria tė tėrhiqet nga pozicioni i saj fillestar lidhur me dy naftėsjellėsit qė do tė kalojnė pėrmes saj. Kremlini ka detyruar qeverinė e Sofjes tė firmosė shfrytėzimin e portit tė Burgasit nga konsorciumi greko-bullgaro-rus dhe jo nga konsorciumi qė do tė administrojė naftėsjellėsin AMBO, siē ishte parashikuar.

Pengesa kryesore qė mbajti peng nėnshkrimin e marrėveshjes pėr ndėrtimin e naftėsjellėsit, Burgas-Aksandropolis ka qenė pikėrisht naftėsjellėsi AMBO dhe angazhimi i Bullgarisė pėr tė vėnė nė dispozicion tė kėtij projekti tė gjitha kapacitetet e portit tė Burgasit. Sipas mediave bullgare, marrėveshja e nėnshkruar mes Greqisė, Bullgarisė dhe Rusisė, parashikon shfrytėzimin e hapėsirės portuale tė Burgasit nga kompania ndėrtuese dhe mė pas menaxhuese e naftėsjellėsit Transbalkan Pipeline. Kjo pikė e marrėveshjes duket se ka rrėzuar shqetėsimin e vendeve nė fjalė dhe veēanėrisht tė Rusisė pėr kėrcėnimin real nga projekti tjetėr konkurrues AMBO, i cili do tė transportonte naftėn nga porti i Burgasit drejt bregdetit jugor tė Shqipėrisė.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail