Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Kompania amerikane investon 250 milionė euro nė Maqedoni


Shkup, 9 shkurt 2007 - Njė ditė pas paralajmėrimeve se kanė synim pėr tė investuar qindra milionė euro, pėrfaqėsues tė kompanisė amerikane "S&A Capital, Ltd" arritėn pėr vizitė nė Maqedoni, Delegacioni i kėsaj kompania me seli nė Ēikago do tė qėndrojė nė Shkup dy ditė pėr tė biseduar me zyrtarė tė lartė qeveritarė pėr mundėsitė e realizimit tė investimit.

Kjo kompani amerikane paralajmėroi investime tė mundshme prej 200 deri nė 250 milionė euro nė sektorin shėndetėsor dhe energjetik nė Maqedoni. Kompania "S&A Capital, Ltd" ėshtė e gatshme tė investojė 50 milionė euro nė projektin pėr ndėrtimin e kartelės elektronike shėndetėsore, qė do tė ishte e arritshme falas pėr tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė. Gjithashtu kjo kompani paralajmėron edhe investim prej 134 milionė eurove pėr gazifikimin e Shkupit dhe qyteteve tjera nė Maqedoni.

Kompania para do kohėsh nėnshkroi marrėveshje pėr gazifikimin e Kriva Pallankės dhe umanovės, projekte qė kapin vlerėn prej 14 milionė eurove. "S&A Capital, Ltd" ofron donacion prej 1 500 eurove qė ēdo familje tė fitojė kyēės pėr gaz, gjegjėsisht 75 pėr qind tė shpenzimeve pėr instalimin e pajisjes sė duhur.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail