Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Bien ēmimet e naftės


Londėr – Njujork, 27 dhjetor 2006 - Ēmimet e naftės dhe tė gazit natyror kanė rėnė ndjeshėm si pasojė e dimrit tė butė qė e reduktoi kėrkesėn pėr kėto karburante. Kėshtu nafta e papėrpunuar nė tregun elektronik tė Nju Yorkut pėr dėrgesat e shkurtit ra pėr 1.1 dollarė, duke u shitur 61.3 dollarė bareli. Ndėrkohė, ēmimi i naftės Brent nė tregun e Londrės ka rėnė pėr 1.3 dollarė, duke u shitur 61.1 dollarė bareli. Ēmimi i naftės ishte ngritur pas paralajmėrimit pėr shkurtim tė dytė tė eksporteve nga ana e OPEC-ut, pėr 500 mijė barela nė ditė. Por, ekspertėt konsiderojnė se ēmimi i naftės mund tė ngrihet sėrish si pasojė e sanksioneve tė vėna ndaj Iranit nga Organizata e Kombeve tė Bashkuara, tė cilat mund ta kufizojnė ndjeshėm furnizimin.

ECIKS / Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail