rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Maqedonia hap zyren e saj ekonomike ne Prishtine


Prishtinė, 1 mars 2005 - Maqedonia neser hap zyren e saj ekonomike ne Prishtine. Ne solemnitetin qe do te organizohet me kete rast do te marrin pjese edhe kryeministri i Maqedonise Vllado Buckovski, shefja e diplomacise maqedonase Ilinka Mitreva dhe ministri i Ekonomise Fatmir Besimi. Ky i fundit ka deklaruar sot se hapja e zyres ekonomike ne Prishtine do te luaje rol te rendesishem ne drejtim te perforcimit te marredhenieve ekonomike , si dhe do te permiresoje mundesine per rritjen e produktivitetit dhe stabilitetit financiar ne mes te dy vendeve.Sipas Besimit, nje hap i tille do te imponoje nevojen edhe per hapjen e zyres ekonomike te Kosoves ne Shkup. Delegacioni i udhehequr nga kryeministri maqedonas Vllado Buckovski gjate qendrimit ne kosove parashikohet te realizoje takime me kryetarin e Kosoves Ibrahim Rugoven si dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj, me te cilet pritet te diskutohet edhe per nenshkrimin e Marreveshjes per Tregti te Lire ndermjet dy vendeve, si dhe per ceshtjen e demarkacionit te kufirit midis Maqedonise dhe Kosoves.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė
OCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euro
Rritja e tė hyrave buxhetore varet nga niveli i zhvillimit ekonomik
Bajram Kosumi - Kryeministėr i ri i Kosovės
Rriten pėr 30 pėr qind ēmimet e makinaveAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail