rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Bajram Kosumi - Kryeministėr i ri i Kosovės


Prishtinė, 23 mars 2005 - Parlamenti i Kosovės votoi tė mėrkurėn pėr zgjedhjen e kryeministrit dhe qeverisė sė re tė vendit, e cila do tė kryesohet tani nga Bajram Kosumi, nėnkryetar i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Zoti Kosumi dhe kabineti i tij u zgjodhėn me 71 vota pro dhe 36 kundėr nė njė session parlamentar debatesh, qė megjithatė pėrfundoi me rezultatin e pritur.

Opozita kundėrshtoi zgjedhjen e zotit Kosumi dhe qeverisė sė tij duke vėnė nė dukje disa ēėshtje tė rėndėsishme, si korrupsioni dhe krimi i organizuar. Kryetari i Partisė Demokratike, Hashim Thaēi, nuk dha emra konkretė tė anėtarėve tė kabinetit apo kujdo tjetėr qė opozita i akuzon si tė pėrfshirė nė korrupsion apo krim tė organizuar. “Ne kėrkuam nga i nominuari pėr kryeministėr, tani i zgjedhur, zoti Kosumi, qė si kryeministėr i Kosovės, tė tėrheqė nga kabineti elementin qė pėrfaqėson tė keqen e Kosovės nė mėnyrė qė tė kemi qeverisje tė qėndrueshme, tė pėrparimit, qė do tė respektonte ligjin dhe jo qė do ta shpėrdoronte atė”.

Partia Ora e kryesuar nga Veton Surroi po kėshtu paraqiti kundėrshtitė e veta. Zoti Surroi kėrkoi sqarimin e akuzave tė bėra nga Partia Demokratike e Kosovės.

ECIKS / VoA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

U promovua programi drejtshkrimor i shqipes AS 2.0
Nė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė
UNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt
Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė
OCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euroAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail