rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Rriten pėr 30 pėr qind ēmimet e makinave


Prishtinė, 22 mars 2005 - Janė rritur me sė paku 30 pėr qind ēmimet e makinave tė prodhura mė parė se janari i vitit 1997, pasi kėto makina nuk do tė mund tė importohen mė nė Kosovė. Dje ka kaluar afati pėrfundimtar i vendosur nga qeveria e Kosovės pėr importimin e makinave tė prodhuara nė kėtė datė, ndėrkaq automatikisht ėshtė hequr akciza prej 20 pėr qind pėr makinat mė tė reja se ky vit, me qėllim
stimulimin pėr blerjen e makinave tė reja.

Ky vendim qė ka hyrė nė fuqi dje, ishte paralajmėruar qė nga fillimi i janarit. Kjo periudhė tremujore u ka shėrbyer njerėzve qė tė zhdoganojnė jashtėzakonisht shumė makina ditėt e fundit. Sipas shifrave tė Shėrbimit Doganor tė UNMIK-ut, vetėm javėn e fundit janė zhdoganuar mė shumė se 3 mijė makina dhe pėrfitimi i buxhetit tė Kosovės prej kėtyre zhdoganimeve ėshtė mė i madh se 5 milionė euro.

Pėr tė zhdoganuar njė makinė nė Kosovė, deri mė tani ėshtė paguar 45 pėr qind e shumės sė automjetit, plus akcizėn lineare prej 500 euro. 10 pėr qind ishte dogana, 15 pėr qind TVSH, 20 pėr qind akcizė dhe 500 euro akcizė fikse, pavarisht nga marka e automjetit dhe ēmimi i saj. “Me rritjen e ēmimit, njerėzit nuk do tė mund tė blejnė makina tė reja kėshtu qė do tė riparojnė makinat e vjetra”, pohoi njė shitės automjetesh nė tregun e makinave tė Prishtinės.
Ndėrkohė qė Agon Veliu, njė tregtar tjetėr nė tregun prishtinas tė automjeteve, shprehet se “ėshtė vėnė re njė rritje prej minimalisht 30 pėr qind e ēmimeve. Deri para disa kohėsh njė makinė e mirė mund tė blihej me 1 500 euro, ndėrkohė qė tani, pėr tė blerė tė njėjtėn makinė duhen tė paktėn 2 000 deri 2 500 euro.

Megjithėse shumė makina janė zhdoganuar, mjaft tė tjera qarkullojnė me targa tė shteteve te huaja, ose pa targa fare. Shėrbimi Policor i Kosovės ka njoftuar se do tė marrė masa pėr tė konfiskuar tė gjitha automjetet pa targa.
Nga heqja e akcizės prej 20 pėr qind, buxheti i Kosovės pritet tė humbasė 12 milionė euro, ndėrsa kėto para parashikohen tė kompensohen nėpėrmjet taksės prej 40 euro qė do tė paguajė ēdo shofer i automjeteve ēdo vit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

U promovua programi drejtshkrimor i shqipes AS 2.0
Nė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė
UNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt
Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė
OCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euroAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail