Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Njė menaxher tė mirė, aman


Mbi 230 milionė euro janė borxhet e tatimpaguesve ndaj Administratės Tatimore dhe pėrsėri llogaritet se ata kanė kryer punėn me sukses. Qindra miliona euro gjoba tė pambledhura nga bizneset ilegale e kontraktorėt qė nuk kanė respektuar kontratat, dhe Qeveria nuk e ka llogaritur se sa humbje i shkakton buxhetit kjo

Syzana Bytyēi


Prishtinė, 31 tetor 2007 - Njė menaxher i mirė do ta dyfishonte buxhetin e Kosovės saora. Duke e rrudhur dorėn nė “mallra e shėrbime” tė agjencive buxhetore po se po, por mė shumė do tė fitonte po t’i mblidhte paratė ndėr borxhlinj.
Po t’i mblidhte KEK-u mbi treqind milionė euro borxhe, sa e di qė i ka ndėr konsumatorė, nuk do tė kishte nevojė qė t’ia shtrinte dorėn Qeverisė sa herė do tė detyrohej tė paguante importet e shtrenjta apo renovimet emergjente. Krahas kėsaj do ta edukonte konsumatorin qė tė jetė mė i pėrgjegjshėm dhe tė kryejė obligimet e veta e ta kursejė rrymėn. Humbjet teknike, qė nė pėrkthim i bie lidhjet ilegale, KEK-u do tė mund t’i shndėrronte nė biznes fitimprurės, duke i gjobitur ata qė marrin guximin tė lidhen nė rrjetin e KEK-ut e tė mos i regjistrojnė orėmatėsit e tyre.
Paramendoni sa para do tė mund tė fitoheshin duke aplikuar gjoba ndaj atyre qė bėjnė ndėrtime ilegale. Vetėm nė Prishtinė llogaritet se janė pesėmbėdhjetė mijė sosh. Por komunės as qė i shkon mendja ta bėjė kėtė. Nė disa raste vetėm ka ngritur padi ndaj ndėrtuesve ilegalė, padi qė marrin vjet tė tėra pėr t’u zgjidhur. Madje Komuna e Prishtinės as nuk ka caktuar se sa do tė ishin gjobat pėr ata qė e kanė shndėrruar kryeqytetin nė kaos urbanistik.
Gjysma e pompave tė benzinės nė Kosovė punojnė pa licencė, e gjobat pėr ato qė e bėjnė kėtė shkojnė deri nė njėqind mijė euro. Po tė aplikonte ndėshkimin maksimal ndaj tyre, Qeveria do t’ia shtonte buxhetit 26.5 milionė euro. E pastaj do tė mund ta pėrgjysmonte numrin e tyre dhe kėshtu t’i parandalojė katastrofat natyrore dhe rrezikun pėr njerėzit qė jetojnė nė afėrsi tė pompave tė ndėrtuara nė zonat e banuara. Nė tė njėjtėn kohė do tė ishte mė e lehtė pėr inspektorėt qė tė vizitojnė mė shpesh pompat e tė kontrollojnė cilėsinė e karburanteve, pėr tė siguruar qė vozitėsit nuk blejnė naftė industriale nė vend tė dizelit.
Ata qė kanė para tė ndėrtojnė hotele e restorante, pse tė mos paguajnė pėr licenca e taksa. Pse tė tolerohen pronarėt e lojėrave tė fatit?
Kushedi edhe sa kilometra rrugė cilėsore do tė ishin shtruar po t’i ndėshkonte Ministria e Transportit kompanitė qė nuk ia kryejnė punėt me kohė. E sa tė tjera prej atyre qė nuk kanė shtruar asfaltin me kualitetin e premtuar.
Pse tė mos ndėshkohen ata qė mashtrojnė konsumatorin. Me siguri asnjė furrė nuk do tė kishte shpėtuar pa u gjobitur po tė viheshin inspektorėt nė aksion e t’u masnin bukėt.
Mirėpo kjo nuk ndodh. Arsyetimi zyrtar ėshtė gjithnjė i njėjtė: Nuk kemi mjaft inspektorė pėr tė mbuluar tėrė bizneset. Madje Ministria e Financave as qė ka llogaritur se sa para humbet buxheti nga gjobat e pambledhura e taksat e papaguara.
Po tė kishte vendi njė menaxher tė mirė, ai nuk do tė mjaftohej me konkludimin se “nė Kosovė nuk respektohet ligji”. Nuk do t’i mbyllte sytė e tė harronte depozitėn prej 16 milionė eurosh qė fituesi i tenderit pėr licencė tė dytė tė telefonisė mobile nuk ia ka paguar kurrė buxhetit. Do tė krijonte mekanizmat pėr ta forcuar ligjin, do tė angazhonte mė pak shoferė, sekretarė e sekretaresha e mė shumė inspektorė. Nuk do tė lejonte qė qarkullimi i ekonomisė joformale tė jetė sa tėrė buxheti i Kosovės. E mė e pakta, do ta dinte se kush dhe sa i ka borxh.

Koha Ditore

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Njė menaxher tė mirė, aman
Luten pėr embargo
I zmadhojnė borxhet
Gjysma e PBB-sė nga sektori privat
Serbia fiton n`kurriz tė KosovėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail