rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Bruksel: Publikohet projekti "E ardhmja evropiane e Kosovės"


Prishtinė, 20 prill 2005 - Komisioni Evropian ka publikuar projektin “ E ardhmja evropiane e Kosovės”, duke dėshmuar nė kėtė mėnyrė se Kosova nuk do tė mbetet jashtė integrimeve evropiane. Oli Rehn, komisari pėr zgjerim, i cili prezantoi dokumentin, ka deklaruar se “ėshtė tejet e rėndėsishme qė Kosova tė mos lihet anash, pėrderisa fqinjėt e saj kanė nisė tė ecin drejt Evropės”.

Ky projekti i qaset mė shumė aspektit ekonomik. Nė projekt thuhet se “problemet ekonomike tė Kosovės nuk mund tė presin deri nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar”. Pėr sa i pėrket aspektit politik, nė dokument kėrkohet qasje konstruktive e Beogradit nė ēėshtjen e Kosovės.

Ndėrsa nė konferencė pėr media, tė organizuar me rastin e prezantimit, njė qasje konstruktive u kėrkua edhe nga ana e Prishtinės.

Duke kėrkuar “gatishmėri serioze tė Prishtinės dhe Beogradit pėr nisjen e njė dialogu konstruktiv”, komisari Oli rehn vlerėsoi se ftesa e fundit e kryetarit serb Boris Tadiq, dėrguar homologut tė tij kosovar Ibrahim Rugovės, “ėshtė lėvizje pozitive”.
“Kėrkoj nga kryetari Rugova qė kėtė ftesė ta kuptojė seriozisht dhe tė pranojė ofertėn pėr biseda”, porositi Oli Rehn.

Komisioni evropian nė shkurt tė kėtij viti ka marrė mandat nga Kėshilli i Ministrave pėr tė pėrpiluar kėtė projekt. U paralajmėrua se do tė vazhdohet bashkėpunimi i ngushtė i tė gjitha institucioneve evropiane pėr tė kontribuar nė implementimin e standardeve si dhe nė proceset qė do tė pasojnė pas shqyrtimit tė tyre. Ndihma financiare e BE-sė nė Kosovė nga viti 1999 deri mė sot, arrin vlerėn prej 1.6 miliardė euro.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

U hapėn ofertat e para pėr privatizimin e "Ferronikelit"
Themelohet Agjencia pėr Standardizim
Austriakėt sė shpejti blejnė edhe Mobtelin serb
UNMIK ndryshon procedurat e privatizimit
Banka Evropiane e Investimeve mundėson kredi pėr KosovėnAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail