rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

ShBA-tė japin 75 milionė $ ndihma pėr Kosovėn


Washington, 11 dhjetor 2004 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara George Bush e ka nėnshkruar Ligjin pėr ndihmė vendeve tė jashtme.

Nė vitin 2005, Kosova do tė pėrfitojė 75 milionė dollarė ndihma amerikane, ndėrsa ndihmat financiare pėr Serbinė nė vlerė prej 73.6 milionė dollarė, janė kushtėzuar me arrestimin dhe ekstradimin e tė akuzuarit pėr krime tė luftės, Ratko Mlladiq. Sipas ligjit, kushti i dytė i cili duhet pėrmbushur qė Serbia t'i pėrfitojė ndihmat amerikane, ėshtė qė Beogradi t'ia ndėrpresė mbėshtetjen financiare, politike dhe tė sigurisė Republikės Serbe tė Bosnjes.

Ndihmat e pėrgjithshme amerikane pėr vendet tjera nė vitin 2005 do tė jenė rreth 19.8 miliardė dollarė.

ECIKS / Evropa e Lirė
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Kosova drejt pavarėsisė
Qeveria do ta diskutojė nė detaje draftin e buxhetit
Busek shpreh frike nga vendimi i njėanshėm i SHBA-ve
Miratohet marreveshja per aftesimimin e te rinjve
Investimet gjermane nė Evropėn Lindore tepėr lukrativeAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail