_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
27.04.2004, 00:40
Rritet inkasimi i KEK-ut pėr 40 pėr qind

Prishtinė, 27 prill 2004 - Aksioni i filluar me 12 prill, po shėnon rezultate mjaft tė mira, vlerėsohet nė KEK. Sipas zyrtarėve, kjo paraqet njė hap drejt shlyerjes sė borxheve tė mėdha, tė cilat kapin shumėn prej rreth 160 milionė euro. Pėr kėtė, veprimet pėr ēkyqjen e konsumatorėve do tė vazhdojnė deri sa tė shlyhen borxhet e fundit ngase gjendemi nė gjendje jo tė mirė financiare”, thotė zėdhėnėsi Bektesh Rrudhani. Ėshtė filluar kryesisht me ēkyqjen nga rrjeti tė konsumatorėve komercialė, pastaj kalohet nė shėrbime publike, tė disa pjesėve tė ministrive dhe tė ekonomive familjare. Borxhlinjtė nuk ēkyqen menjėherė, por atyre iu jipen disa mundėsi, thotė z. Rrudhani, duke sqaruar se nga konsumatorėt komercialė kėrkohet tė paguajnė menjėherė rreth 60% tė borxhit tė pėrgjithshėm, kurse nga ekonomitė familjare tė paguajnė sė paku tri fatura. “Edhe i jepet afati pėr pagesėn e pjesės tjetėr tė borxhit tė mbetur, nėse edhe nė kėtė kohė nuk i paguan borxhet atėherė do tė shkojmė ndoshta edhe nė njė veprim jo shumė tė dėshirueshėm, tė konfiskojmė njehėsorėt elektrikė dhe kabllot pėrcjellėse dhe natyrisht nė rastet e tilla edhe do tė bėhen gati kallzimet penale”, sqaron z. Rrudhani. Detyrė e ekipeve, shembull nė rajonin e Prishtinės, ėshtė t’i ēkyqin afro 100 borxhlinjė nė ditė. Nėse ndonjė prej tyre nuk i lejon ekipet t’a kryejnė punėn e vet, ekipet janė tė detyruara t’i paraqiten eprorit, e pastaj eprori pėrmes udhėheqėsit tė vet kėrkon ndihmėn e policisė.

ECIKS / RTKLive

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Pėrforcohen lidhjet e biznesit Ēeki - Kosovė
> Autostrada: nis shpronėsimi nė segmentin Vėrmicė-Prizren
> Diskutohet politika e ekonomia e Kosovės nė Vjenė
> Shqipėria, rritjen me tė mirė botėrore nė turizėm
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2009"
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Rrokullisni paranė
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org