Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėrmbyllet me sukses shitja e Birrarisė sė Pejės


Prishtinė, 30 qershor 2006 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit deklaroi pėrfundimin e shitjes sė Ndėrmarrjes sė re Birraria e Pejės Sh.P.K., Birrarisė sė Pejės Sh.A. pėr 11,130,000. Afatet dhe kushtet tjera tė shitjes pėrfshijnė njė marrėveshja nga Birraria e Pejės Sh.A. pėr zotimin pėr investim prej 15,206,000 dhe garancinė pėr punėsimin e 612 personave. Birraria e Pejės Sh.A. po ashtu u pajtua tė blejė 5.000 ton tė elbit pėr vit gjatė dy viteve tė ardhshme nga fermat lokale edhe kjo si njė kusht i shitjes.

Joachim Ruecker qė po ashtu ėshtė kryetar i Bordit tė AKM-sė, shprehu kėnaqėsi tė madhe me pėrfundimin e suksesshėm tė shitjes: “Jam shumė i kėnaqur qė ky privatizim ka arritur njė realizim tė suksesshėm. Dua tė falėnderoj tė gjitha palėt e pėrfshira, si ata tė AKM-sė ashtu edhe ata nė Birrarinė e Pejės Sh.A. pėr punėn e tyre tė madhe dhe pėrkushtimin nė negocimin e kėtij transaksioni tė rėndėsishėm.”

Kjo shitje paraqet njė hap tjetėr tė madh pėrpara tė privatizimit nė Kosovė. Birraria e Pejės ėshtė njė subjekt i njohur dhe i respektuar, dhe e parashoh se ky transaksion do t’ia mundėsoj Birrarisė sė Pejės qė tė zhvillohet, zgjerohet dhe t’i sjell tė mira tė konsiderueshme ekonomike regjionit tė Pejės dhe gjithė Kosovės.”

Drejtori Menaxhues i AKM-sė, Jasper Dick theksoi “shitja e suksesshme e Birrarisė sė Pejės ėshtė investimi i tretė mė i madh individual privat nė Kosovė qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė, pas Ferronikelit dhe Ramiz Sadikut. Nėse pėrfshihet edhe zotimi pėr investim, atėherė ėshtė i dyti pėr nga madhėsia qė i dėrgon njė sinjal tė qartė komunitetit ndėrkombėtar se Kosova ėshtė e hapur pėr afarizėm”, thuhet nė njė kumtesė pėr media tė lėshuar nga AKM-ja.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Filluan punimet nė rrugėn e re qė lidh Kosovėn me Maqedoninė
Hekurudhat kosovare nė gjendje tė palakmueshme
Rimbursohen 4.4 milionė euro tė BKP-sė
Ēeku: Procesi i hartimit tė Planit Zhvillimor ėshtė nė rrugė tė mirė
Pėrmbyllet me sukses shitja e Birrarisė sė PejėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ferronikeli - prej “mbeturinės” nė “mollė sherri”
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!Publikimet e deritashme

Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail