rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Fillojnė kėrkimet pėr pasuritė nėntokėsore tė Kosovės


Prishtinė, 19 mars 2004 - Pas njė vakuumi disavjeēar, mė nė fund kompanitė ndėrkombėtare kanė zbritur nė Kosovė pėr tė nisur kėrkimet pėr pasuritė nėntokėsore nė kėtė vend.
“Dy kompani tė mėdha amerikane dhe njė kanadeze pritet tė arrijnė shpejt nė Kosovė pėr tė filluar kėrkimet rreth pasurive nėntokėsore tė Kosovės dhe mundėsinė e investimit kėtu”, tha nė njė konferencė pėr shtyp Rainer Hengstman, drejtor i Komisionit tė Pavarur pėr Miniera dhe Minerale.

Ai pohoi se nuk mund tė bėnte publikė emrat e kompanive amerikane sepse janė konkurrente njėra me tjetrėn dhe, sipas tij, njėra kompani tashmė ėshtė regjistruar kėtu, ndėrsa tjetra do tė mbėrrijė javėn e ardhme. Kėto kompani do tė regjistrohen kėtu dhe sapo tė marrin lejen do tė nisin kėrkimet rreth pasurive nėntokėsore”, tha ai. Sipas Hengstman, edhe njė kompani tjetėr kanadeze ka shprehur tė njėjtin interes. Hengstman tha se kompanitė shikojnė mundėsinė e investimit pėr njė periudhė afatgjatė 30 deri 40 vjet, dhe, sipas tij, zgjidhja pėrfundimtare e statusit tė Kosovės e bėnė mė tė lehtė investimin dhe ėshtė njė pėrparėsi mė e madhe.

Sipas tij, nė Kosovė nuk janė studiuar aq sa duhet potencialet minerare duke shtuar se mund tė ketė pasur tė tilla kėrkime, por qė informatat kanė humbur apo janė klasifikuar nga armata ish-jugosllave si sekrete me rėndėsi tė veēantė ushtarake.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

U promovua programi drejtshkrimor i shqipes AS 2.0
Nė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė
UNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt
Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė
OCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euroAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail