rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: 100 milionė euro deficit nė 2005


Sipas drejtorit tė FMN-sė nė Kosovė, Mark Auboin, deficiti buxhetor pėr vitin 2005 prashikohet tė arrijė nė shumėn e 100 milionė eurove, shifėr kjo mė e ulėt sesa ajo e njė vit mė parė

Prishtinė, 17 mars 2005 - Vitin e kaluar buxheti i konsoliduar i Kosovės doli me njė deficit prej 140 milionė eurosh dhe po 100 milionė euro deficit pritet tė dalė edhe kėtė vit, sipas paralajmėrimeve tė drejtorit tė zyrės nė Prishtinė tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Mark Auboin. "Do tė kemi njė deficit prej 100 milionė pėr 2005, qė do tė thotė se buxheti i 2006 do tė jetė shumė delikat sepse do tė mungojnė paratė ekstra pėr t’a mbuluar kėtė deficit", paralajmėroi Auboin. Kėtė deklaratė ai e dha nė kuadėr tė pyetjeve qė iu shtruan atij pėr buxhetin e Kosovės, pas njė seminari qė u mbajt nėn organizimin e tij, ministrit tė Ekonomisė dhe Financave, shefit tė BPK-sė dhe atij tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut pėr gjetjen e mundėsive pėr zhvillim ekonomik.

Sipas tij, bilancet e akumuluara apo suficiti, nė mėnyrė shumė tė shpejtė ka filluar tė shpenzohet dhe sektori qeveritar nė Kosovė nuk siguron mė kursime." Buxheti ėshtė duke punuar nė deficit dhe rrezikohen shpenzimet afatmesme. Kjo mund ta cojė Kosovėn drejt njė krize pasi ky vend ka njė ekonomi tė hapur” potencoi ai. Por ky qėndrim i drejtorit tė FMN-sė nuk ėshtė mbėshtetur nga ministri i Ekonomisė dhe Financave tė Kosovės, Haki Shatri. " Ne si qeveri kemi njė qėndrim mė optimist dhe nuk shohim vetėm njė segment tė buxhetit. Ne vlerėsojmė se ka hapėsirė tė rriten tė ardhurat, norma e tatimeve dhe tė zgjerohet baza e tatimeve", pohoi ministri Shatri, por njėkohėsisht duke pėrjashtuar rritjen e tatimeve.

FMN reagoi shumė ashpėr ndaj draftit tė parė tė buxhetit tė Kosovės, duke paralajmėruar falimentim financiar tė qeverisė sė Kosovės. Sipas drejtorit tė FMN-sė, drafti i parė i qeverisė ka qenė qė buxheti pėr 2005 tė jetė mbi 800 milionė euro, por pas reagimeve tė ashpra, UNMIK-u dhe qeveria e Kosovės u pajtuan qė ta zbresin, tė paktėn, me 100 milion euro.

Ndėrkohė qė shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Jokahim Rycker shprehet se shkaqet ligjore, politikat bankare dhe ēėshtjet e besushmėrisė kanė ndikuar negativisht pėrsa i pėrket kėtyre fondeve.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

U promovua programi drejtshkrimor i shqipes AS 2.0
Nė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė
UNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt
Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė
OCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euroAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail