rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Tregtia e lirė mes Kosovės dhe Shqipėrisė me vlerė modeste


Qė prej fillimit tė zbatimit tė marrėveshjes pėr tregti tė lirė mes dy vendeve, Kosova ka eksportuar nė Shqipėri mallra me vlerė prej 3,5 milionė euro, ndėrsa Shqipėria nė Kosovė mallra nė shumėn 25 milionė euro

Prishtinė, 16 mars 2005 - Marrėveshja pėr tregti tė lirė mes Kosovės dhe Shqipėrisė ka pasur mė shumė njė vlerė juridike pėr Kosovėn - qė nuk lejohej tė nėnshkruante marrėveshje pėr shkak tė mungesės sė statusit- qė ka ndikuar nė njė rritje reale tė biznesit nė mes dy vendeve. Mallrat e pėrfshira nė MTL nuk kanė patur ndryshime tė rėndėsishme nė volum tregtar, pavarėsisht rritjes sė fortė tė tregtisė mes Shqipėrisė dhe Kosovės.
Shqipėria ėshtė vendi i parė qė ka nėnshkruar Marrėveshje pėr Tregti tė Lirė me Kosovėn si dhe kanw eleminuar taksat e dyfishta. Vendet e tjera tė rajonit, deri mė tani kanė hezituar tė nėnshkruajnė marrėveshje me Kosovėn pėr shkak tė presionit politik nga Serbia.
Shqipėria dhe Kosova, duket se nuk kanė ēfarė t'i eksportojnė njėra-tjetrės, ose edhe atėherė kur e bėjnė kėtė, mallrat qė shkėmbehen janė me origjinė nga vendet e tjera, kėshtu qė klasifikohen si rieksporte. Pengesė tė madhe nė shtimin e shkėmbimeve tregtare nė mes dy vendeve paraqet edhe infrastruktura e keqe.
Sipas shifrave tė Shėrbimit Doganor tė Kosovės, 15 muaj pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj marrėveshjeje- nga tetori i vitit 2003 deri mė 31 dhjetor tė vitit 2004, Kosova ka eksportuar nė Shqipėri mallra me vlerė 3,5 milionė euro, ndėrsa Shqipėria nė Kosovė mallra nė shumėn 25 milionė euro."Nuk mund tė thuhet se nuk ka rritje, sepse realisht, ka. Duke parė vlerat, vėrtetė ato janė tė vogla, por me pėrqindje janė solide", thotė Mustafė Ibrahimi, nėnkryetar i Odės Ekonomike tė Kosovės. Sipas tij, problemi mė i madh pėr shtimin e shkėmbimeve tregtare mes dy vendeve ėshtė infrastruktura e keqe. Ai nuk pranoi tezėn se tė dy vendet nuk kanė ēfarė t'i eksportojnė njėri-tjetrit. "Jo, realisht kemi mundėsi tė eksportojmė disa produkte, por infrastruktura ėshtė shumė e keqe. Nėpėr rrugėn qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė katėr muajve tė dimrit nuk mund tė qarkullohet”, ka vijuar nėnkryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės.
Shifrat e shkėmbimit tregtar ndėrmjet dy vendeve pohojnė gjithashtu rritje tė qarkullimit. Sipas njė analize tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, shkėmbimi tregtar i Kosovės me Shqipėrinė gjatė nėntėmujorit tė parė tė zbatimit tė MTL arrin vlerėn 10,9 milionė euro. Eksporti ėshtė nė vlerė prej 1,4 milionė eurosh, ndėrsa importi 9,5 milionė euro.
"Shihet se ka njė rritje nė shkėmbimin tregtar gjatė nėntėmujorit tė parė tė implementimit tė MTL-sė nė krahasim mė tė njėjtėn periudhė para arritjes sė marrėveshjes. Eksporti i Kosovės me shifra nė kėtė periudhė ėshtė rritur 11 pėr qind, ndėrsa importi nga Shqipėria ėshtė 87,4 pėr qind mė i madh", thuhet nė analizėn Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė pėr nėntėmujorin e parė tė implementimit tė tregtisė sė lirė nė mes dy vendeve. Duke vėshtruar nė total eksportet dhe importet e dy vendeve, qartazi shihet se Kosova ka rritur me 1 pėr qind importet nga Shqipėria krahasuar me njė vit mė herėt, ndėrsa i ka zvogėluar eksportet e veta ta pakta nė Shqipėri, nga 5 pėr qind nė vitin 2003, nė 3 pėr qind nė 2004.
Eksporti i Kosovės pėr nė shtete e tjera nė total ishte vetėm 56 milionė euro, ndėrsa importi 1 miliard e 63 milionė euro. Rritja e eksportit, krahasuar me 2003, ishte 59 pėr qind, ndėrsa importi po ashtu ėshtė rritur me 9,25 pėr qind, ndėrsa deficiti tregtar kalon shifrėn 1 miliard euro.


Shkėmbimin i mallrave Kosovė- Shqipėri
Eksporti Kosovė Shqipėri: 3,5 milionė euro
Eksporti Shqipėri- Kosovė: 25 milionė euro
Bilanci tregtar Kosovė- Shqipėri: -21,5 milionė euro
Bilanci i tregtisė i Kosovės 2004
Shkėmbimi i mallrave i Kosovės me botėn
Eksporti i Kosovės nė total: 56 milionė euro
Importi i Kosovės nė total: 1,063 miliardė euro
Bilanci tregtar nė total: 1, 007 miliardė euro

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

U promovua programi drejtshkrimor i shqipes AS 2.0
Nė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė
UNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt
Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė
OCTA greke i humb Kosovės 25 milionė euroAnalizat e Fundit

Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?
Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-vePublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail