rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Aeroporti i Prishtinės me liēencė ndėrkombėtare


Prishtinė, 03 gusht 2004 - Gjatė intervistės pėr “Biznesin”, Nikolaus Lambsdorff iu pėrgjigj pyetjeve qė kanė tė bėjnė me konkurrencėn qė po krijohet pėr PTK-nė, KEK-un dhe aeroportin e Prishtinės, pėr punėn qė po bėhet pėr licensimin e kėtij tė fundit, pėr procesin e privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore, pėr interesimin e investitorėve tė huaj pėr blerjen e ndėrmarrjeve, etj

Ristrukturimi i ndėrmarrjeve publike po bėhet me qėllim qė ekonomia tė ketė shėrbime mė tė mira tė energjisė elektrike, ujit dhe telekomit, tė arrihet vetėqėndrushmėria e tyre financiare dhe tė vihen nėn kontroll fitimet e tyre, tha nė intervistė pėr “Biznesin”, kreu i UNMIK-ut pėr ekonomi dhe rindėrtim, Nikolaus Lambsdorff.

“Konkurrenca do tė vijė, ndoshta jo pėr aeroportin, por nuk pėrjashtohet edhe kjo mundėsi...ne na nevojitet mė tepėr konkurrencė kėtu. Nė fushėn e telekomunikacionit tregu mund tė bėjė shumė gjėra. Nėse keni operatorin e dytė mobil, kemi konkurrencėn e drejtpėrdrejtė, duhet tė ulim ēmimet dhe tė pėrmirėsojmė shėrbimet”, tha ai.

Licensa pėr aeroportin e Prishtinės
Njė fushė tjetėr me tė cilėn po merret vitin e fundi UNMIK-u janė edhe pėrgatitjet qė po bėhen pėr licensimin e aeroportit tė Prishtinės. Pėr kėtė fushė Lambsdorff thotė se po punohet intensivisht dhe brenda njė ose maksimumi dy vjetėsh aeroporti do tė sigurojė licensėn e Organizatės Ndėrkombėtare tė Aviacionit Civil (IKAO).
Pėr kėtė arsye UNMIK-u ia ka besuar shtetit tė Islandės menaxhimin e aeroportit, e cila ka premtuar se do tė sigurojė njė licensė ndėrkombėtare pėr aeroportin.
“Nė drejtim tė licensimit tė aeroportit duhet tė plotėsohen shumė kėrkesa, tė sigurisė dhe tė tjera... Qindra kushte duhet tė plotėsohen. Gjysma e tyre janė realizuar, pėr gjysmėn tjetėr po punohet. Duhet ta ndėrtojmė rrethimin e aeroportit pėr qėllime sigurie dhe kjo nuk ėshtė e lehtė, sepse duhet toka, duhet ndėrtimi i tij, duhet tenderimi; kush duhet t’i bėjė kėto...”, tha ai.
Lambsdorff mendon se certifikimi nuk ėshtė ēėshtje e rėndėsishme pėr arsye praktike. “Aeroporti po funksionon mirė. Pėr herė tė parė kėtė verė ne kemi fluturime edhe natėn, kjo nuk ka ndodhur mė parė”.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Themelohet Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian
Kryeministri Rexhepi pret Kryeadministratorin Petersen
Mali i Zi aplikon taksa tė larta pėr produktet kosovare
Rritet shkalla e papunėsisė nė Kosovė
Prodhuesit kosovarė nė panaire ndėrkombėtareAnalizat e Fundit

Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
Ndėrmarrjet kosovare dhe InternetiPublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail