rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN: ulja e taksave - kontraproduktive


Tiranė, 31 korrik 2004 - Shefi i misionit tė FMN-sė, i cili vizitoi Shqipėrinė nga data 19-30 Korrik, Julio Escolano, nė konferencėn e djeshme pėr shtyp tha se "ulja e konsiderueshme e taksave nė kėtė fazė, do tė kompromentonte objektivat e tė ardhurave buxhetore dhe financimin e shpenzimeve publike prioritare, qė lehtėsojnė varfėrinė dhe nxisin rritjen".

"Parimisht ne nuk jemi kundėr uljes sė taksave, nė rast se do tė ketė njė zgjerim tė bazės dhe do tė grumbullohen mė tepėr tė ardhura", theksoi Escolana. Sipas tij, pėr vitin 2005 nuk ėshtė parashikuar njė zgjerim i bazės sė tė ardhurave. Nėse do tė uleshin taksat nė mėnyrė tė ndjeshme, atėherė do tė kishte njė rėnie tė tė ardhurave, qė do tė ēonte nė njė rėnie tė shpenzimeve nė ato fusha prioritare tė pėrcaktuara, pėr reduktimin e varfėrisė.

"Kur tė ardhurat nga taksat tė pėrmirėsohen dhe tė jenė reduktuar mospagesat, mund tė ketė vend pėr ulje tė normave tė taksave nė tė ardhmen", vlerėsoi Escolano.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Themelohet Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian
Kryeministri Rexhepi pret Kryeadministratorin Petersen
Mali i Zi aplikon taksa tė larta pėr produktet kosovare
Rritet shkalla e papunėsisė nė Kosovė
Prodhuesit kosovarė nė panaire ndėrkombėtareAnalizat e Fundit

Ndalimi i subvencioneve agrare, shansė pėr fermerėt kosovar
Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
Ndėrmarrjet kosovare dhe InternetiPublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail