rreth ECIKS
fillimi
lajme
analiza
publikime
sherbime
kontakt
stafi
perdorimi
Lidhje / Nyje
ECIKS Arkivi
shqip
english

auf Deutsch


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:
 
 
 
   

| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

 

Miratohet linja e tensionit Shqiperi-Mali i Zi


Tirane, 21 qershor 2004 - Keshilli i Ministrave miratoi Memorandumin e Mirekuptimit me Qeverine e Malit te Zi, per ndertimin dhe shfrytezimin e linjes se tensionit te larte 400 kV, ndermjet dy vendeve. Linja e tensionit te larte 400 kV Elbasan-Podgorice, perfshire edhe nenstacionin elektrik 400/220 kV te Tiranes, eshte identifikuar si projekt i shkalles se larte te prioritetit per zhvillimin e infrastruktures energjitike, si ne nivel lokal, ashtu dhe ne ate rajonal. Ky projekt i jep sistemit tone energjitik akses te plote ne sistemet elektroenergjitike rajonale dhe europiane dhe se bashku me Qendren e Re Dispecer, heq te gjitha pengesat per zhvillimin dhe integrimin e tij. Ne kuader te protokollit te bashkepunimit ekonomik e financiar te vitit 2002, qeveria italiane nepermjet Kooperacionit Italian eshte angazhuar ne financimin e Linjes 400 kV Elbasan-Tirane, perfshire edhe nenstacionin elektrik 400/200 kV te Tiranes, me vlere 30 milion euro. Pala gjermane nepermjet KfW, BERZH dhe BEI kane paraqitur interes per financimin e projektit ne pjesen Tirane-kufi Podgorice.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi |
| Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje | Arkivi |

| Shqip | English |
Deutsch |

Copyright 2003 - 2004 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Rifillon privatizimi - AKM shpall raundin e tretė
Kryeministri u takua me pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore
Ndryshimi i tarifave doganore - stimulim pėr bujqėsinė
Projekt i USAID nė ndihmė tė biznesit
Brajshou pezullon vendimin e ART-sėAnalizat e Fundit

Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
Uji mineral i Evianit dhe samuni i SelanikutPublikimet e deritashme

Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit
Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)

 


Eciks E-mail